Nasiona
Sadzonka
Dodane przez: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu

Kalendarz wysiewu nasion kwiatów, ziół i warzyw

Mamy już kalendarzową wiosnę, więc z pewnością myśleliście już o wysiewie nasion. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i wybierać tylko produkty renomowanych firm. Poza tym, jak wcześniej wspominaliśmy, wydajność kiełkowania wzrasta, jeśli wykonasz prostą procedurę zaprawiania nasion.
Pomidory
Dodane przez: Manjith Kainickara
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/manjithkaini/1061718736/

Bakteryjna cętkowatość pomidorów

Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. Bakteria ta najczęściej atakuje rośliny rosnące na uprawach polowych, ale zdarza się również pod osłonami. Niestety ofiarą cętkowatości często pada również papryka, rosnąca w pobliżu zainfekowanych pomidorów.
Cyklamen
Dodane przez: ahisgett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/hisgett/4200359270/

Jak sprawić aby Cyklamen kwitł przez wiele lat

Cyklameny (Cyclamen) to byliny należące do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Znanych jest około 20 gatunków z tego rodzaju botanicznego; kilka z nich uprawia się w ogrodach, jeden zaś – cyklamen perski (Cyclamen persicum) jako kwiat doniczkowy.
Kwietniowe żonkile
Dodane przez: 陈霆
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/philopp/2408704226/

Rok w ogrodzie - kwiecień

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Pleśń śniegowa
Dodane przez: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji
Zaczerpnięte z: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Zapobieganie chorobom trawników

Jednym z czynników obniżających estetyczny wygląd trawnika są choroby powodowane przez grzyby. Problem ten łączy się z typem trawnika. Trawniki koszone raz lub dwa razy do roku, bez nawożenia mineralnego, prawie wcale nie chorują, ale też nie mają walorów estetycznych. Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawia się wygląd trawników ale wzrasta zagrożenie chorobami, zwłaszcza gdy przy ich pielęgnacji popełniane są błędy.
Trawnik
Dodane przez: Peter Kaminski
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/peterkaminski/106800287/

Renowacja trawnika

Jeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?
Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.
Choroby traw
Dodane przez: abirdv
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/abirdv/3004719501/

Choroby traw w uprawie na nasiona

W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.
Miskant
Dodane przez: nationalrural
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/nationalrural/1091618792/

Trawy źródłem energii

Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 30 maja 2003 r. (DzU nr 104 z 13.06.2003 r.) nałożyło obowiązek zakupu w Polsce energii z odnawialnych źródeł energii. W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 7,5% w 2010 roku. Za największe potencjalne źródło energii w Europie i innych umiarkowanych strefach klimatycznych jest uważana biomasa.
Bambusy
Dodane przez: annieo76
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/

Trawy mniej znane

Trawy, jako element aranżacji ogrodowych i parkowych, wykorzystywane były już w ubiegłych stuleciach. Trawy należą do grupy najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwość uprawy, trwałość oraz odporność traw na niekorzystne warunki, choroby i szkodniki zapewnia powodzenie uprawy. Zróżnicowany pokrój, atrakcyjne barwy oraz wymagania siedliskowe powodują, że są one interesującym elementem ozdobnym, służącym do nasadzeń pojedynczych (gatunki wysokie) lub w grupach oraz w kompozycjach z bylinami.
Idealnie płaski trawnik
Dodane przez: heipei

Trawnik bez tajemnic

Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.