Nasiona
Anagalis
Dodane przez: foilman
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/foilman/3570242790/

Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.
Chwasty
Dodane przez: niicedave
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/33671002@N00/3404972278/

Walka z chwastami

Poza wiosennym przekopywaniem i spulchnianiem gleby, bardzo ważną rolę odgrywa również odchwaszczanie. Chwasty to naturalni i odwieczni towarzysze roślin uprawnych. Choć rosnące od zawsze tuż obok siebie, to właśnie ich plonów nie chcemy.
Rosnąc wbrew naszej woli pozbawiają nasze rośliny substancji pokarmowych i życiowej przestrzeni.
Fiołek rogaty
Dodane przez: tylerc083

Rozmnażanie wegetatywne bylin

Choć w sklepach ogrodniczych i szkółkach kupić możemy wszystkie niemal rośliny warto pomyśleć o samodzielnym rozmnożeniu roślin. Wyhodowane przez nas samych od maleńkości z pewnością napełnią nas dumą. Rośliny rozmnażają się generatywnie – przy udziale nasion oraz wegetatywnie. Wegetatywne rozmnażanie roślin możemy podzielić na kilka podtypów: podział, odrosty, odkłady, sadzonki, szczepienie i okulizację.
Kompostownik
Dodane przez: mezuni

Kompostowanie - dar natury

Kompostowanie jest najprostszą i najefektywniejszą metodą wytwarzania bardzo wartościowego podłoża organicznego. Pomóżmy przyrodzie odzyskać choć część tego, co nam dała. W ciągu całego roku na działce i w ogrodzie zbiera nam się masa odpadków roślinnych. Dzięki kompostowaniu unikniemy ich wyrzucania, czy palenia. Zyskamy z całą pewnością cenny materiał do produkcji materiałów nawozowych.
Glorioza
Dodane przez: thanker212
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/13891558@N00/2576392944/

Glorioza

Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu.
Siewki roślin
Dodane przez: The County Clerk
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/17548490@N00/463758285/

Ochrona siewek

Zaprawianie jest powszechnie stosowanym zabiegiem profilaktycznym w ochronie roślin, jednocześnie najbezpieczniejszym dla środowiska. Zabieg ten chroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi uszkadzającymi siewki. Zaletami tej metody jest duża skuteczność i łatwość wykonywania tego zabiegu oraz małe zużycie preparatu wpływające na niski koszt zaprawiania.
Ogród pełen bylin
Dodane przez: Coy
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/coymelancon/1186225725/

Byliny otwartych przestrzeni

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.
Skalnica naprzeciwlistna
Dodane przez: Andrea Musi
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/musi/35849652/

Przystosowanie się roślin do życia w warunkach górskich

Tak jak rośliny liściaste żyjące w naszej strefie klimatycznej musiały przystosować się do zim i mrozów, tak i rośliny wchodząc na nowe górskie tereny musiały przystosować się do panujących tam warunków. Każde środowisko wywiera wpływ na żyjące w nim organizmy stymulując je do przeprowadzania zmian w zakresie morfologii, fizjologii i anatomii.
Narzędzia ogrodowe
Dodane przez: Paul Albertella
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/paulspace/3497881967/

Narzędzia ogrodowe

Sprzęt często decyduje o jakości wykonywanej przez nas pracy oraz o tym, czy wykonywana w ogrodzie praca będzie dla nas przyjemnością, czy katorgą. Wyłącznie narzędzia dobrej jakości umilą naszą pracę. Kupno tańszego sekatora być może nie odczujemy w budżecie domowym, ale kupno dwóch czy trzech tańszych w roku z pewnością.
Byliny zadarniające
Dodane przez: Tanaka Juuyoh
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/tanaka_juuyoh/3448558178/

Byliny zadarniające

Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.