Jak sprawić aby Cyklamen kwitł przez wiele lat

Cyklamen
Dodane przez: ahisgett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/hisgett/4200359270/
Cyklameny (Cyclamen) to byliny należące do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Znanych jest około 20 gatunków z tego rodzaju botanicznego; kilka z nich uprawia się w ogrodach, jeden zaś – cyklamen perski (Cyclamen persicum) jako kwiat doniczkowy.

Cyklamen perski jest bardzo popularny i lubiany wśród kwitnących roślin doniczkowych, zwłaszcza zimą, kiedy jest niewiele roślin kwitnących. Kwitnie od jesieni do wiosny, większość odmian latem przechodzi okres spoczynku.
Miejsce uprawy powinno być chłodne, na tyle, na ile to jest możliwe w naszych ogrzewanych centralnym mieszkaniach.

Idealne jest okno północne, lub wschodnie. W czasie kwitnienia cyklameny wymagają częstego (nawet codziennego), dość obfitego podlewania, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Woda powinna być miękka, o temperaturze pokojowej. Trzeba uważać, aby nie moczyć liści ani bulwy, gdyż sprzyja to rozwojowi szarej pleśni, najlepiej więc wlewać wodę na podstawkę. Po 20 minutach resztę wody należy wylać.
Jeśli widzimy, że roślina zachłannie pije, to podlejmy ją tego samego dnia jeszcze raz.
Cyklameny lubią dość wilgotne powietrze, ale nie należy ich zraszać. Możemy jedynie rozpylić wodę w otoczeniu rośliny lub wstawić doniczkę do większego pojemnika, a przestrzeń między ściankami wypełnić wilgotnym torfem.
W czasie gdy cyklamen kwitnie, usuwamy żółknące liście i przekwitające kwiaty. Wyrywamy je z bulwy tak, by nie pozostawić końców ogonków liściowych ani szypułek kwiatowych, gdyż mogą gnić i stać się przyczyną choroby całej rośliny.
Uwaga: liści cyklamenów nie wolno nabłyszczać!

Po przekwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, ograniczamy podlewanie, aż w końcu przestajemy zupełnie. Bulwę zostawiamy w spoczynku w chłodnym miejscu do maja. Następnie przesadzamy ją do świeżej ziemi i umieszczamy w jasnym miejscu, może to być balkon czy ogród. W październiku przenosimy roślinę do mieszkania. Postępując w ten sposób możemy otrzymać dość obficie kwitnące rośliny nawet kilka lat, kwiaty jednak będą drobniejsze. Cyklameny zasilamy przed i w czasie kwitnienia, co 10 dni.
Rozmnażanie fiołków następuje przez wysiew nasion. Przekwitające kwiaty zawiązują nasiona, które możemy sami wysiać i otrzymać nową roślinę.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: HORTICO S.A.
2010-02-25 13:22:43