Szara pleśń
Letni ogród
Dodane przez: Muffet
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Lato zmienia oblicze

Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.
Azalia Parkfeuer

Zwalczanie mszyc i zapobieganie inwazji

Klimat umiarkowany zmienny, być może niezbyt korzystny dla letniego wypoczynku, jest błogosławieństwem dla rozwoju roślinności. Stąd właśnie rolnictwo, sadownictwo i ogrodnictwo w Polsce rozwija się tak doskonale.
Hortensja
Dodane przez: jr conlin
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Hortensja - piękny kwiat do naszego ogrodu

Hortensja jest bardzo efektowną rośliną ogrodową, która zaczyna kwitnąć w momencie gdy większość roślin już przekwita. Łacińską nazwę Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew. Jest to trafne określenie ponieważ hortensje wymagają częstego i obfitego podlewania. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jej hodowlą zajmowano się już parę tysięcy lat temu.
Hortensje doskonale nadaje się do nasadzeń półcienistych i cienistych.
Cyklamen
Dodane przez: ahisgett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/hisgett/4200359270/

Jak sprawić aby Cyklamen kwitł przez wiele lat

Cyklameny (Cyclamen) to byliny należące do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Znanych jest około 20 gatunków z tego rodzaju botanicznego; kilka z nich uprawia się w ogrodach, jeden zaś – cyklamen perski (Cyclamen persicum) jako kwiat doniczkowy.
Przebiśniegi
Dodane przez: Per Ola Wiberg
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/powi/3386305280/

Przebiśniegi zwiastunem nadchodzącej wiosny

Rośliny, które po długich, zimowych miesiącach pierwsze zakwitają i wzbudzają w nas szczególne emocje. Mimo panującego za oknem mrozu, dzielnie przebijają się przez zalegające płaty śniegu. Widok wschodzących kwiatów budzi nadzieję, że po srogiej i białej zimie, przyjdzie upragniona i długo wyczekiwana wiosna.
Pleśń śniegowa
Dodane przez: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji
Zaczerpnięte z: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Zapobieganie chorobom trawników

Jednym z czynników obniżających estetyczny wygląd trawnika są choroby powodowane przez grzyby. Problem ten łączy się z typem trawnika. Trawniki koszone raz lub dwa razy do roku, bez nawożenia mineralnego, prawie wcale nie chorują, ale też nie mają walorów estetycznych. Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawia się wygląd trawników ale wzrasta zagrożenie chorobami, zwłaszcza gdy przy ich pielęgnacji popełniane są błędy.
Lilia
Dodane przez: daryl_mitchell
Zaczerpnięte z: Lilia

Świat lilii

Lilia długokwiatowa (Lilium longiflorum) to japońska lilia posiadająca trąbkowate kwiaty, mocne i blisko osadzone liście oraz słodki zapach. Ze względu na swój biały kolor, kwiaty te często używane są w kompozycjach żałobnych. Lilia długokwiatowa sięga do 1,5 m wysokości i ma zazwyczaj 2 lub 3 kwiaty na łodydze.
Choroby traw
Dodane przez: abirdv
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/abirdv/3004719501/

Choroby traw w uprawie na nasiona

W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.
Idealnie płaski trawnik
Dodane przez: heipei

Trawnik bez tajemnic

Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.
malina
Dodane przez: mwri

Choroby malin i jeżyn

Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.
1 2 3