Byliny

Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) jest szkodnikiem nietypowym zwanym także kozią stopą lub śnitką. Nietypowy, bo często lubiany, hodowany i pielęgnowany. Ale i uporczywie tępiony.
Ta bylina charakteryzująca się zapachem marchwi, posiada cienkie, sięgające nawet metra, wszędobylskie kłącza. Jej wzniesione łodygi sięgają często do wysokości ponad pół metra. Charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny kwiatostan stanowiący baldach złożony, rozkwita od maja do września.
Irys Quaker Lady
Dodane przez: Tie Guy II

Irysy

Irysy, zwane często kosaćcami, przyzwyczajone są do długich, suchych okresów letnich oraz łagodnych zim. W naszym klimacie zmuszeni jesteśmy chronić je latem i wczesną jesienią przed wilgocią, zimą z kolei - przed dużym mrozem. Jeżeli tylko uda nam się spełnić ich wymagania, z pewnością staną się piękną ozdobą ogrodu lub balkonu. Niskie gatunki z powodzeniem wykorzystamy na skalniakach czy w pojemnikach.
Powojnik
Dodane przez: adulau

Choroby powojników

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.
Iksja chińska
Dodane przez: The County Clerk

Iksja chińska

Iksja chińska (Belamcanda chinensis) to niezwykła bylina na ciepłe, słoneczne rabaty. Ozdobne są długie, wąskie, soczyście zielone liście i przede wszystkim niezwykłej urody kwiaty umieszczone na pędach wysokości do 1m. Z powodu wielobarwnych centek na kwiatach nazywana jest często kwiatem lamparcim. Kwitnie od początku lata, jesienią wytwarzając podobne do jagód nasiona. Jeżeli wysiejemy je wczesną wiosną - latem możemy cieszyć się następnymi iksjami.
Piwonia
Dodane przez: lobia

Piwonie

Piwonia to jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae (D.C.) Rudolpfi). Wśród około 40 gatunków z rodzaju piwonia znajdziemy najpiękniejsze byliny ogrodowe, ale i niewysokie krzewy dorastające do 3 metrów wysokości. To wartościowe byliny także z uwagi na duże kępy zielonych liści, wiosną często zabarwionych na czerwono, ciemniejących jesienią.
Ciemiernik wschodni
Dodane przez: Tie Guy II

Ciemierniki

Ciemierniki to mrozoodporne byliny należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Ich popularność jest wynikiem dość nietypowego terminu kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się, bowiem od połowy zimy aż do wiosny. Te delikatne, ale i wytrzymałe roślinki budzą się do życia właśnie w momencie, gdy cały świat spowija mroźny wiatr i śnieg.
Powojnik
Dodane przez: adulau

Urokliwy powojnik "Jan Paweł II"

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania opisywanych już na stronach naszego tygodnika pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy...
Powojnik Nelly Moser
Dodane przez: Hellsgeriatric

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
Kwiat magnolii gwieździstej
Dodane przez: KENPEI

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta Magnolia stellata to przedstawicielka jednej z najpiękniejszych rodzin roślin ozdobnych. Wiosenną ozdobą krzewu są podobne do tulipanów kwiaty, jesienią z kolei przebarwiające się na brązowo liście. W Polsce spotkać możemy ją w ogrodach zachodniej części kraju. Wrocławskie, stare krzewy rozkwitające wiosną na Biskupinie to niezapomniany widok. W stanie naturalnym spotkać możemy ją jedynie w Japonii.
Rozchodnik kaukaski Purpurteppich
Dodane przez: Stan Shebs

Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.
1 2 3 4 5 6