Hiacynt w doniczce

Hiacynty
Dodane przez: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Zaczerpnięte z: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.

Hiacynt (łac. Hyacinthus) jest ozdobną rośliną cebulową pochodzącą z Azji Mniejszej. Pierwotnie hiacynt uprawiano w krajach nad basenem Morza Śródziemnego, a później we Francji. W Polsce hodowany jest hiacynt wschodni (łac. Hyacinthus orientalis). Nazwa kwiatu pochodzi od mitycznej postaci Hiacynta, pięknego syna spartańskiego króla Amyklasa.

Jak pielęgnować hiacynty?
Radosny hiacynt pozwala pokonać zimową chandrę
Dodane przez: Biuro Kwiatowe Holandia
Zaczerpnięte z: Biuro Kwiatowe Holandia
Przede wszystkim należy im zapewnić stałe nawodnienie i temperaturę w granicach 16-20 stopni Celsjusza. Bryła korzeniowa powinna być umiarkowanie wilgotna. To sprawi, że hiacynty posadzone w doniczce zakwitną w przeciągu 3 tygodni. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, aby uniknąć wysuszenia ziemi w doniczce. Jeżeli nasz hiacynt trzymany jest w naczyniu z wodą, trzeba ją zmieniać codziennie.

Pędzenie hiacyntów
Pędzenie hiacyntów jest procesem, który ma na celu doprowadzenie do kwitnienia w warunkach domowych. Jeśli chcemy, aby roślina zakwitła w styczniu – lutym, cebule należy posadzić do donic we wrześniu-październiku. Zdrowe i dość duże cebule umieszczamy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy. Temperatura nie powinna być niższa nić 6 stopni, ale nie wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Po około 10 tygodniach powinny pojawiać się niewielkie korzonki. To jest moment, w którym powinniśmy rozpocząć sadzenie hiacyntów. W tym celu przygotowujemy podłoże piaszczyste i przepuszczalne. Rośliny sadzimy do doniczek tak, aby wierzchołki wystawały lekko ponad krawędź doniczki.

Hiacynty
Dodane przez: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Zaczerpnięte z: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Pojemniki ustawiamy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Co 10-14 dni umiarkowanie podlewamy kwiaty. W styczniu doniczki z cebulkami przenosimy do mieszkania i obficie je podlewamy. Wyrastające pędy przykrywamy ciemną osłonką. Po upływie kilku dni, gdy pęd się wydłuży, osłonki usuwamy, a doniczki stawiamy w jasnym i dobrze naświetlonym miejscu. Hiacynty powinny zakwitnąć po ok. 14-16 dniach.

Po przekwitnięciu rośliny nadal podlewamy, aż do końca maja. Następnie w czerwcu zasuszamy i przechowujemy w chłodnym miejscu do jesieni. Możemy także przesadzić je do gruntu, ponieważ nie nadają się do ponownego pędzenia.

Hiacynt - dekoracja domowego wnętrza
Kwiaty te pięknie prezentują się zarówno w doniczkach plastikowych, ceramicznych, metalowych, jak i szklanych. Urodę hiacyntów można podkreślić, dobierając odpowiednią osłonkę. Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjny pojemnik, kwiat ten nabierze klasycznego charakteru. Z kolei wybierając doniczkę o nietypowym kształcie lub kolorze, nadamy mu nowoczesnego wyglądu. Ciekawy efekt można także osiągnąć, opłukując z ziemi korzenie rośliny i umieszczając go w przeźroczystym naczyniu wypełnionym wodą.

Hiacynty
Dodane przez: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Zaczerpnięte z: BIURO KWIATOWE HOLANDIA
Hiacynty występują w różnorodnych kolorach. Różowe, niebieskie, żółte czy fioletowe ożywią wnętrze, zwłaszcza, gdy za oknem panuje szara, jesienna pogoda. Kwiaty te doskonale pasują do każdego stylu i wystroju wnętrza. Biały hiacynt nadaje szyku i elegancji domowym wnętrzom. Z kolei żółte lub różowe stworzą subtelną i romantyczną atmosferę. Energii i świeżości nadadzą kwiaty o intensywnie niebieskiej, fioletowej lub czerwonej barwie.

Warto eksponować ciekawą bryłę korzeniową oraz cebulę hiacynta poprzez wstawienie go do przeźroczystego pojemnika. Wnętrze doniczki można uzupełnić ozdobnym żwirkiem lub kamyczkami. Bardzo atrakcyjnie, jako dodatek, wygląda także zielony mech.

Hiacynty, uwodzące swoją barwą i zapachem, doskonale nadają się na prezent na każdą okazję. W zależności od koloru dzięki nim można wyrazić rozmaite uczucia lub emocje. Te piękne kwiaty mogą także sprawić, że nawet w środku zimy w naszym domu może zawitać wiosna.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2018-01-11 07:03:03