Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Dodane przez: SDCDeaCerte
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/30486689@N08/2932900010/
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Aby podkreślić wygląd kwiatów zdobiących wnętrze mieszkania, warto wybrać odpowiednią osłonkę. Dobierając donicę, należy zadbać o to by pasowała ona do stylu wnętrza naszego mieszkania. Na rynku dostępne są dostępne osłonki o różnych kształtach i barwach wykonane z ceramiki, drewna, plastiku, metalu czy rattanu. W osłonkach ceramicznych oraz utrzymanych w kolorystyce kamienia, bardzo atrakcyjnie będą prezentować się rośliny zielone. Natomiast w donicach ocynkowanych można posadzić zioła, które będą zdobić nasz kuchenny parapet. Najbardziej uniwersalne pojemniki są jednobarwne o prostych kształtach, które idealnie będą komponować się niemal z każdym wnętrzem.
Wybierając odpowiednie donice do naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Rozmiar pojemnika należy dobierać do wielkości bryły korzeniowej i w miarę jej wzrostu przesadzać ja do coraz większych donic. Doniczki powinny także mieć otwory odpływowe, które ułatwią odprowadzenie nadmiaru wody. Pielęgnowane i zadbane kwiaty doniczkowe, mogą stanowić ozdobę, którą bardzo ciężko zastąpić. Nawet niewielki kwiat umieszczony w starannie dobranej doniczce, może być eleganckim dodatkiem, który podkreśli charakter wnętrza i stanie się żywą rzeźbą. Wszystkie donice i osłonki powinny być utrzymane w tym samym stylu bądź w podobnej kolorystyce, dzięki której można podkreślić formę oraz barwę rośliny. Niskie rośliny bardzo interesująco będą wyglądać w osłonkach umieszczonych na różnych wysokościach. Kwiaty o niecodziennej formie bardzo ładnie będą prezentować się w prostych, nowoczesnych donicach.

Donice ozdobne stosowane są także jako element dekoracji ogrodów, balkonów czy tarasów. Pojemniki wystawiane na zewnątrz różnią się od tych zdobiących wnętrza naszego mieszkania. Przede wszystkim powinny być odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Wąskie, lekkie i wysokie pojemniki mogą być łatwo przewrócone przez wiatr, dlatego podczas wybierania warto zwrócić uwagę na kształt donicy.
Dość popularne i pasujące niemal do każdego ogrodu, są donice ceramiczne. Porowata struktura tego materiału pozwala na przenikanie powietrza do korzeni. Jednak warto pamiętać, że ziemia w tego rodzaju pojemnikach dość szybko wysycha, dlatego warto pamiętać o podlewaniu roślinek.
Donice kamienne doskonale wtapiają się w otoczenie. Osłony te warto impregnować specjalnymi preparatami, by ograniczyć szkodliwe dla kamienia działanie czynników atmosferycznych.
Cieszące się dużą popularnością donice plastikowe często stosowane są do ozdoby zarówno naszych parapetów w mieszkaniu jak i tarasów oraz balkonów. Kolor materiału oraz chropowata powierzchnia bardzo często do złudzenia przypomina pojemnik wypalany z gliny.
Donice i pojemniki zazwyczaj obsadza się roślinami, które są specjalnie do tego przygotowane. Są to zazwyczaj rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz wieloletnie zimujące w pomieszczeniu. Ich dużą zaletą jest atrakcyjne ulistnienie oraz dość długie kwitnienie. W dużych skrzyniach lub donicach, bardzo ciekawie wyglądają róże, bukszpany oraz różnego rodzaju pnącza. W pojemnikach można także uprawiać jabłonie oraz grusze o odmianie kolumnowej. Są bardzo atrakcyjne ponieważ kwitną oraz dają owoce normalnej wielkości.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2018-01-06 07:03:03