Wisteria chińska

Wisteria chińska biała
Dodane przez: Jaume Meneses
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/jaumemeneses/3472123821/
Rodzina: Papilionaceae
Pochodzenie: Chiny

Opis
: Wisteria chińska biała (Wisteria sinensis) to jedno z najpiękniejszych pnączy uprawianych w naszym klimacie. Jej wspaniałe, kaskadowo opadające kwiatostany zdobią wiele domów, pergoli i szpalerów. Wymaga podpór, osiąga u nas wysokość do 10m. Powinna być sadzona przy południowych ścianach domów, na stanowiskach zacisznych.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew
: Nasiona powinny być przed siewem moczone w ciepłej wodzie przez 24-48 godz. Wysiew na głębokość max. 1 cm, do dobrze przygotowanej ziemi, przykryć piaskiem lub perlitem. Umieścić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temp. 25C. Podłoże utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu: Wiosna

Pielęgnacja: Wisteria może być uprawiana w gruncie - powinna być wtedy zabezpieczana przed mrozem - lub (zobacz http://aristar.pl/) jako roślina pojemnikowa. Stosując odpowiednie cięcie możemy ograniczyć jej wzrost. Latem wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zimować może w pomieszczeniu ciemnym, o temperaturze do 5°C. W czasie miesięcy letnich zapotrzebowanie na wodę jest bardzo wysokie, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania, jednak nie może stać w wodzie. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże zupełnie nie wyschło. Jako podłoże można stosować przepuszczalną, żyzną ziemię, z dodatkiem piasku i torfu lub perlitu. Do nawożenia najwygodniej stosować nawozy długodziałające, które mieszamy wiosną z podłożem.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2024-01-11 19:01:11