Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski Purpurteppich
Dodane przez: Stan Shebs
Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.

Łodygi rozchodnika kaukaskiego płożą się po ziemi i ukorzeniają. Jego pędy niekwitnące są krótsze, kwitnące są dłuższe i wznoszą się do góry. Bylina ta osiąga wysokość około 15 centymetrów. Jej liście mięsiste, naprzeciwległe, karbowane, długości do 2,5 centymetrów są magazynem wody. Dekoracyjne pozostają niemalże przez cały rok.

W odmianie 'Voodoo' liście maja zabarwienie brązowo-czerwone. Czerwono-różowe, dość duże kwiaty rozkwitają od lipca do sierpnia. Kwiaty rozchodnika kaukaskiego są owadopylne i stanowią wyśmienity pożytek dla pszczół.

Sadząc rozchodnika kaukaskiego powinniśmy wybrać miejsce o glebie świeżej, suchej, przepuszczalnej, lekkiej, o pH zbliżonym do obojętnego. Rozchodnik kaukaski znosi najbardziej suche i jałowe gleby. Pamiętajmy jednak o słonecznym stanowisku. Tylko, bowiem wówczas rozchodniki te rozkwitną najobficiej, a ich liście najpiękniej się wybarwią. Niemniej jednak rozchodnik kaukaski poradzi sobie także na stanowisku półcienistym.

Sedum spurium 'Voodoo' to doskonała, trwała roślina ozdobna, idealna do skalnych ogródków, zadarniająca stoki o południowej wystawie, suche skarpy, czy murki. Atrakcyjna i dekoracyjna roślina, którą powinniśmy sadzić w niewielkich kępach, tak, by pozwolić jej na swobodę wzrostu i dostosowanie się do nierówności terenu.

Rozchodnik kaukaski poza odchwaszczaniem nie będzie wymagał od nas innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną możemy jednak zasilić go wolno działającym nawozem wieloskładnikowym. Z pewnością odpłaci nam bujnym wzrostem.

Sedum spurium 'Voodoo' uprawiamy najczęściej z sadzonek. Bylina ta jest łatwa w uprawie. Rozmnożyć ją możemy na kilka sposobów.
Wiosną i latem możemy pobrać z rośliny sadzonki i umieścić je w pojemniku pod osłoną, folią lub szkłem. Wybierajmy pędy bez pąków kwiatowych i to z nich sporządzajmy sadzonki o długości około 6 centymetrów, z 3 liśćmi. Tak zabezpieczone powinny ukorzenić się w ciągu dwóch tygodni, jeśli tylko zapewnimy im wysoką temperaturę i odpowiednią wilgotność.
Możemy również podzielić karpy rozchodnika. Podział przeprowadzamy na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. Podział karp wpływa korzystnie na kondycję, wygląd i zdrowotność młodych roślin.
Rozchodnika możemy również rozmnażać z nasion. Po około miesiącu siewki możemy przenieść z rozsadnika do gruntu. Sadząc je pamiętajmy o rozstawie 10x30 centymetrów. Rozrosną się dość szybko, pokrywając całą powierzchnię gleby.

Pamiętajmy o ochronie rozchodników przed przymrozkami. Sedum spurium 'Voodoo' nie należy, bowiem do najbardziej mrozoodpornych rozchodników i nadaje się do uprawy tylko w najcieplejszych rejonach Polski. Osłanianie go rozpocznijmy dopiero pod koniec listopada, lub nawet w grudniu. Poczekajmy na kilkudniowy spadek temperatury poniżej zera. Do osłony wykorzystać możemy słomę, liście lub agrowłókninę.

Wiosną wytnijmy uszkodzone pędy. Przycięcie będzie sprzyjać lepszemu zadarnieniu.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-05-29 10:13:26