Choroby brzoskwiń

Choroby brzoskwini
Dodane przez: hr.icio
Wśród wielu pytań pojawiających się na internetowych forach bardzo często znajdują się te, dotyczące problematyki chorób drzew owocowych, m.in. chorób brzoskwiń. Przybliżenie zagadnień ułatwi nam, często nierówna, walkę.

Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób brzoskwini, powodowaną przez zimujący w łuskach pąków oraz na powierzchni kory grzyb Taphrina deformans. Dziś, mimo, iż znamy już sprawcę choroby i wiemy jak go zwalczać, wciąż jednak ochrona sprawia nam często wiele problemów. Pomimo troski i corocznej ochrony, objawy chorobowe mogą pojawić się nie tylko w niechronionych sadach czy zaniedbanych ogrodach działkowych. Nasilenie objawów uzależnione jest głownie od podatności odmiany i sprzyjających warunków atmosferycznych i infekcyjnych.

Objawy chorobowe odnaleźć możemy głównie na liściach, wczesną wiosną. Porażone tkanki liścia zmieniają barwę na kolor czerwono-karminowy, zmieniają swą strukturę i kształt. Liść w miejscu rozwoju choroby wyraźnie grubieje, staje się kruchy, pofałdowany i poskręcany. Liście pokrywają się szarym nalotem będącym skupieniem zarodników workowych grzyba. Porażeniu mogą również ulec młode liście, młode pędy, kwiaty i zawiązki owocowe. Porażone kwiaty i zawiązki owoców opadają, a pędy podobnie jak i liście, stają się zniekształcone, grube i z czasem zamierają. Bardzo często w czerwcu i na początku lipca dojść może do całkowitego zrzucenia liści, nieprowadzące jednak do zamierania drzewa. Objawy chorobowe mogą dotykać również owoców. W miejscu porażenia tkanka zasycha i korkowacieje, pęka skórka. Bardzo często pojawiające się w czerwcu nowe, zdrowe liście, które skutecznie maskują objawy choroby. Choroba wyraźnie wpływa na osłabienie wzrostu drzew, pogorszenie ich kondycji, zmniejszenie plonu i podatności na mróz i gumozę. Bardzo często drzewa zaatakowane przez chorobę od kilku lat zamierają w wyniku przemarznięcia lub rozwoju chorób kory i drewna.

Chcąc zapobiec porażeniu drzew chorobę konieczna jest coroczna ochrona chemiczna. W przypadku odmian mniej podatnych lub przy niewielkich porażeniach w latach poprzednich powinniśmy wykonać jeden zabieg w okresie wczesnowiosennym, ale nie później niż przed pękaniem pąków. W wielu przypadkach jednak jeden zabieg może okazać się niewystarczający, zwłaszcza gdy wiosna jest wilgotna i chłodna.
We wczesnowiosennym okresie, w fazie przed pękaniem pąków powinniśmy zastosować fungicydy dodynowe – Syllit, Carpene 65WP – 0,5%, Efuzin 500SC -0,6%, bądź też fungicydy tiuramowe – Thiuram Granulo, Pomarosol Forte. Zabieg ten możemy również wykonać w okresie późnojesiennym lub zimowym. W tym okresie wybierzmy fungicydy miedziowe jak Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Carpense 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG. Zabieg Miedzianem powinniśmy wykonywać jesienią po opadnięciu liści, a Syllitem lub innymi preparatami w okresie poprzedzającym pękanie pąków, w temperaturze powyżej 6°C, dbając by preparaty bardzo dokładnie pokryły powierzchnię kory. Zabieg ten ograniczając źródło infekcji na następny rok, zabezpieczy równocześnie rośliny przed rakiem bakteryjnym. Przeprowadzając te zabiegi postarajmy się jednocześnie usunąć i zniszczyć porażone liście. Pamiętajmy o dostarczaniu drzewom dużej ilości wody i dokarmianiu ich dolistnie, opryskując mocznikiem, wyciągiem z krwawnika, skrzypu lub pokrzywy.

Rak bakteryjny brzoskwini to choroba wywoływana przez bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall występującą na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. W okresie kwitnienia bakteria atakuje kwiaty powodując ich brunatnienie i zamieranie zawiązków owoców powodując ich gnicie. Liście, na których początkowo powstają wodniste plamy, wykruszają się. Na pędach wokół pąków i gałęziach pojawiają się nekrotyczne plamy, skorkowacenia i zrakowacenia. Zamieraniu kory i pączków najczęściej towarzyszy obfity wyciek gumozy. Porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia, a powstałe rany zabezpieczamy pastą Funaben 03 PA. Skuteczną ochronę uzyskamy stosując fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP, Champion 50 WP w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści.

Leukostomoza drzew pestkowych, to typowa choroba kory, wywoływana przez patogeny z rodzaju Leucostoma rozwijająca się na drzewach w sposób przewlekły lub gwałtowny. Gwałtowny rozwój choroby, tzw. apopleksja, występuje najczęściej na młodych drzewach. W bardzo krótkim czasie liście więdną, obumierają konary i gałęzie, a drzewo zamiera. Na powierzchni kory pojawiają się nekrozy, spękania oraz obfite wycieki gumy. Na obumarłej korze zaobserwujemy brunatnoczerwone wzniesienia stanowiące skupiska zarodników konidialnych. Brunatnoczerwona barwa porażonych pędów jest skutkiem wydzielania przez patogen toksycznych substancji. Forma przewlekła może trwać kilka lat, jest łatwiejsza do leczenia, a drzewo jest w stanie odbudować koronę. Zimuje zarówno grzybnia jak i piknidia. Do zakażenia dochodzi przez zranienia warstwy korowej, uszkodzonej najczęściej przez mróz lub osłabionej długotrwałą suszą. Wycinajmy porażone konary i gałęzie, a obumierające drzewa usuwajmy z sadu. Rany po cięciu i uszkodzeniach mechanicznych, zabezpieczmy pastami. Wybierzmy Dendromal 03 PA, Funaben 03 PA, lub Nectec 03 PA. Opryski ran wykonywać należy również bezpośrednio po gradobiciu i innych uszkodzeniach kory. Na rynku dostępne są Ceetal Plaie 03 PA, Nectec 150 AL. Jednocześnie w okresie defoliacji, po zrzuceniu około 50% liści oraz wzrostu owoców brzoskwinię opryskujmy preparatem Topsin M 500 SC.

Brunatna zgnilizna jest chorobą pojawiającą się wiosną, a źródłem jej zakażenia są zarodniki grzyba zimujące na pędach i zmumifikowanych owocach. Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy brunatnienie i zamieranie kwiatów, krótkopędów, pokrycie owoców gnilnymi, brunatnymi plamami stanowiącymi skupienia zarodników. Usuwajmy porażone owoce i pędy oraz walczmy z owadami uszkadzającymi skórkę owocu. Opryski wykonujmy bezpośrednio przed kwitnieniem preparatami Kaptan Plus, Ronilan lub Rovral Flo, Topsin M 70 WP. W razie długotrwałych opadów opryski powtórzmy na przełomie maja i czerwca oraz na cztery tygodnie przed zbiorem owoców. Skuteczne mogą okazać się również opryski wyciągami z krwawnika i odwarem ze skrzypu.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych to choroba charakteryzująca się drobnymi, brunatnymi plamkami na liściach. Wraz z rozwojem choroby w miejscach plam tkanka zamiera, wykruszając się. Silne porażenie może stać się przyczyną zamierania całych liści. Chorobę wywołują grzyby zimujące na powierzchni pędów, najczęściej Clasterosporium carpophilum. Skuteczną ochronę stanowią opryski fungicydami miedziowymi, wykonywane w fazie nabrzmiewania pąków.

Mączniak, to choroba wywoływana przez roznoszone wiatrem, bądź z deszczem, zarodniki grzybów. Do najczęstszych jej objawów zaliczyć można pojawiające się na skórce owoców biało-szare plamy, zmieniające z czasem barwę na brązową oraz biały, puszysty nalot na liściach, mogących z czasem przebarwiać się na czerwono. Najczęściej jednak liście żółkną i przedwcześnie opadają. Skuteczną ochroną z pewnością będzie unikanie upraw wrażliwych gatunków. W amatorskiej uprawie zaleca się wycinanie porażonych pędów w czasie zimowego cięcia oraz w sezonie wegetacyjnym. Przy dużym nasileniu objawów chorobowych użyjmy fungicydów. Skuteczne będą Nimrod, Siarkol Extra, Topsin bądź Karathane. Opryski rozpocznijmy w fazie różowego pąka, a w razie konieczności, powtórzmy zabiegi w czasie kwitnienia i po kwitnieniu, aż do końca czerwca.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-03 14:18:26