Zasady uprawy borówki amerykańskiej Bluecrop

Borówka amerykańska
Dodane przez: chadmiller
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/chadmiller/2647276068/sizes/l/
Borówka amerykańska Bluecrop to jedna z odmian borówki wysokiej, sadowniczej rośliny pochodzącej z Ameryki Północnej. Hodowlę oraz uprawę borówki rozpoczęto na początku XX wieku w USA, pierwsze plantacje towarowe borówki założono w Polsce w latach siedemdziesiątych. Ten wart uwagi krzew ma bardzo smaczne i odznaczające się dużą wartością dietetyczną i małą kalorycznością owoce. Zawierając sole mineralne, witaminy i pektyny wywierają korzystny wpływ przy leczeniu chorób pokarmowych, serca i oczu.

Klimat Polski sprzyja jej uprawie. Borówka amerykańska Bluecrop ma dużą wytrzymałość na mróz i nawet ostre zimy z temperaturą rzędu - 25°C nie powinny spowodować uszkodzeń krzewów. Jedynie spadek temperatury do -7°C w czasie kwitnienia może stać się przyczyną obniżenia plonu. Również opady i wilgotność utrzymująca się w glebie po zimie sprzyjają wzrostowi krzewów. Musimy jednak pamiętać, by w okresach suszy zadbać o dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody. Susza może być szkodliwa dla borówki, szczególnie tej, uprawianej na glebie lekkiej o niskiej zawartości próchnicy.

Najlepsza pod uprawę borówki amerykańskiej będzie gleba kwaśna, o wysokiej zawartości próchnicy, przewiewna, przepuszczalna, o stałej wilgotności. Wilgotność gleby, przy tej mającej duże zapotrzebowanie na wodę roślinie, jest bardzo ważna. Warto również pod uprawę wybrać okolicę sprzyjającą nagrzewaniu się gleby. Borówka najlepiej rośnie bowiem na glebie nagrzanej do temperatury 18-21°C. Wyższe lub niższe zakresy temperatur osłabiają jej wzrost i mogą być przyczyną chlorozy.

Decydując się na uprawę borówki powinniśmy pamiętać, że plantację zakłada się na okres mniej więcej 20-30 lat, a młode rośliny w okres owocowania wejdą w 4-5 roku po posadzeniu.

Pod uprawę borówki wybierzmy teren równinny, bez zagłębień czy górek. Wykluczmy tereny podmokłe, gleby ciężkie, zwięzłe, wapienne. Znajdźmy stanowisko możliwie jak najbardziej słoneczne i bezwietrzne.
Borówka nie ma dużych wymagań pokarmowych, jednakże przed posadzeniem powinniśmy wykonać analizę gleby, na której będzie rosnąć. Teren przygotujmy już jesienią roku poprzedzającego sadzenie krzewów.

Wybrane przez nas 2-3 letnie sadzonki powinny pochodzić od sprawdzonego hodowcy, czy też kwalifikowanej szkółki. Sadzenie przeprowadźmy wczesną wiosną chyba, że zakupiliśmy je w pojemnikach - wtedy możemy sadzić je przez cały sezon wegetacyjny. Pamiętajmy o rozstawie między rzędami wynoszącej 2,5-3 metry oraz o odległości pomiędzy sadzonkami w rzędzie wynoszącej około 1,5 metra. W momencie sadzenia umieszczajmy krzewy o około 5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce.

Sadząc borówkę przygotujmy pod nią dołki o średnicy około 80 centymetrów i głębokości 35 centymetrów. Na dno dołka wysypmy 50 litrów kwaśnego torfu wymieszanego z wykopaną z dołka glebą. Kwaśny torf możemy również wymieszać z piaskiem lub korą drzew iglastych. Po posadzeniu ziemię wokół krzewu dokładnie ubijmy, a samą krzewinkę obficie podlejmy.

Blucecrop charakteryzuje się silnym wzrostem i średnio zwartym, kulistym pokrojem. Plenność jest duża, podobnie jak i owoce.
Po posadzeniu borówki na przedwiośniu lub też na wczesną wiosną wykonujemy pierwsze cięcie. Cięcie w przypadku krzewów starszych niż 3 lata nie jest konieczne. W przypadku krzewów młodszych, wycinamy pędy najsłabsze, a pozostałe przycinamy na kilka oczek. Przez kilka kolejnych lat po posadzeniu usuwajmy pędy chore, połamane, słabe oraz skracajmy zbyt długie przyrosty.

W pierwszych latach po posadzeniu pamiętajmy o spulchnianiu gleby w międzyrzędziach. W dalszych latach możemy w międzyrzędzia wysiać trawę. Ziemię wokół krzewów ściółkujemy. Wykorzystać możemy m.in. trociny drzew iglastych, liście dębu, torf, słomę, czy korę drzew iglastych doskonalone zabezpieczającą krzewy przed utratą wody. Mulcz utrzyma stałą temperaturę gleby latem, ochroni glebę przed wyparowywaniem wody, zimą zabezpieczy korzenie przed mrozem, a rozkładające się trociny stanowić będą świetne źródło składników pokarmowych przy jednoczesnym utrzymaniu stałego pH. Ściółka ochroni również uprawę przez chwastami, my jednak nie zapominajmy o ewentualnym odchwaszczaniu. Nie zapominajmy również o uzupełnianiu mulczu w kolejnych latach.

Borówka amerykańska wymaga zwiększonego nawożenia azotem oraz ograniczonego nawożenia potasem i fosforem. Dokładne potrzeby nawozowe określić możemy wyłącznie na podstawie wspomnianej już analizy gleby. Nawożenie fosforem i potasem przeprowadzamy po zbiorze owoców, a azotowe w trzech dawkach: w połowie kwietnia, w połowie maja i w połowie czerwca. Orientacyjne dawki wynoszą około 45 kg potasu na hektar, 25 kg fosforu na hektar i 35 kg azotu na hektar. Pamiętajmy o różnicach w dawkach w zależności od rodzaju gleby. Dla przykładu - na glebie mineralnej powinniśmy zwiększyć ilość azotu nawet do 100 kg/ha.

Z uwagi na płytki system korzeniowy borówka amerykańska wymaga zwiększonego udziału wody. Susza hamuje wzrost, zmniejsza plon i pogarsza jakość owoców. Pamiętajmy więc o odpowiednim nawadnianiu naszej plantacji.

Wśród zabiegów kosmetycznych koniecznych do wykonania na plantacjach borówek piennych jest cięcie prześwietlające. Celem jego jest uzyskanie silnych jednorocznych przyrostów, dających dorodne owoce. Cięcie prześwietlające wykonujemy w 4-5 roku po posadzeniu. Regułą jest, iż Bluecrop tniemy umiarkowanie. Odmiany słabiej rosnące tniemy silniej. Intensywne cięcie nigdy nie jest zalecane. Obniża ono bowiem okresowo plon owoców.

Odmładzanie borówek przeprowadzamy po mniej więcej 15-20 latach. Pod koniec lutego lub na początku marca wycinamy wszystkie pędy u ich nasady, tuż przy ziemi. Wiosną z przyciętych krzewów wyrosną nowe, liczne pędy, z których to powinniśmy zostawić te najsilniejsze. Zbędnych pozbywamy się w maju lub czerwcu. Takie cięcie niesie ze sobą dwuletnią utratę plonu, wykonane jednak z całą pewnością odmłodzi i poprawi kondycję naszych krzewów, a one same odpłacą nam się z pewnością obfitością przepysznych owoców.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-09 16:08:22
XRumerTest
19.03.2017, 04:23

Hello. And Bye.
Robert_L
29.08.2012, 16:20

A jak można się zabezpieczyć przed szkodnikami takimi jak gryzonie, które podgryzają korzenie i niszczą plantacje? Mam niestety taką sytuację na swojej uprawie i nie wiem jak tego się pozbyć.
awke
20.08.2012, 22:53

Witam serdecznie. Interesuje mnie dla czego trzeba czekać rok na posadzenie roślinek ? skończył się okres żniw, ziemia jest wolna. Zamierzam do zimy przygotować grunt a wiosną zacząć sadzenie borówki na powierzchni początkowej 2ha. studnia głębinowa i pompa już są gotowe do pracy. Koparkę do robót ziemnych mogę wynająć w każdej chwili. Torf przywiozą pod wskazany adres jak również korę i trociny. I teraz gdzie popełniam błąd i czy w ten sposób uda mi się planowana inwestycja, jak również 1 zbiór owoców w następnym roku 2013?
Kosztorys:
83 x 40 = 3320 roslin na 1ha
3320 x 6zł = 19 920zł 1ha x 2ha = 39 840 zł + 40 000 zł koszta przygotowawcze pod uprawę borówki
Plantator
06.02.2012, 09:41

Pani Anno zapomniałem o jednej sprawie borówki sa długowieczne około 30 lat bardzo opłacalne ceny wahają sie od 12 nawet do 25 zł  zaleznie od pory roku za kg.Jest to bardzo cięzki kawałek chleba zeby załozyc ta plantacje trzeba najpierw duzo włożyc a dopiero pani za 6 lat sie zwrócą wszystkie koszta włożone w sadzonki nawozy oraz raoundup.
Plantator
02.02.2012, 10:07

Zacznij od przygotowania terenu trwa to mniej wiecej do roku czasu najlepiej to zrandapuj ze 4 razy zanim cos zaczniesz. Nastepnie zainwestuj w torf kwasny ph 3,5 do 4.Nastepnie zainwestuj w dobre sadzonki borówek proponuje Spartan lub Bluecrop.Są to najlepsze borówki na rynku.Gwarantuje duże zbiory nawet do 2,5 kg z krzaczka,ale trzeba starannie pielegnowac podlewac i no oczywiscie nawoznic :)
kanarek
02.02.2012, 09:30

Od przygotowaniem terenu i randapem to :D
Przygotowanie terenu trwa około roku :)
Gość
04.01.2012, 19:55

Jestem zainteresowana posadzeniem borówki am. na powierzchni ok 10 a. Od  czego zacząć. Okolice  Rzeszowa.
Anna Wal
Dodaj komentarz
Zaloguj lub Zarejestruj się, aby opublikować komentarz!