Brugmansja

Brugmansja
Dodane przez: Ctd 2005
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/kikisdad/138290658/
Rodzina: Solanaceae
Pochodzenie: Ekwador, Peru, Boliwia.

Opis: Brugmansja (Brugmansia arborea) to olbrzymie rośliny tarasowe, które w pełni kwitnienia na każdym robią niezapomniane wrażenie. Miłośnicy roślin odkryli je dla siebie 30 lat temu w ogrodach botanicznych i od tamtej pory nie opuszczają one naszych tarasów. Kwiaty długości 14 - 17 cm barwy białej lub kremowobiałej o kształcie przypominającym trąbki (stąd czasami używana nazwa "trąby anielskie"). Mogą być prowadzone w formie drzewka lub krzewu, odpowiednio nawożone i pielęgnowane osiągają wysokość do 3m.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Przed wysiewem nasiona powinny być przez 24 - 48 godzin moczone w ciepłej wodzie. Po tym okresie umieszczamy w podłożu do wysiewu na głębokości ok. 1cm i umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu (temp. ok.25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża.

Czas wysiewu:
Możliwy całoroczny - szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Trzymać w pojemniku na słońcu i dużo, dużo wody!
Brugmansje lubią miejsce słoneczne, powinno ono być jednak osłonięte od wiatru. Uprawiana jest najczęściej jako roślina pojemnikowa - niestety nie jest odporna na mrozy i musi zimować w pomieszczeniu. Duża masa liści powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze, dlatego powinniśmy stosować stosunkowo duże pojemniki, podłoże powinno być przepuszczalne, wymieszane z nawozami o długotrwałym działaniu w zwiększonej dawce. Bardzo korzystnie na wzrost Brugmansji wpływa dodatek gliny do podłoża. Z jednej strony tworzy ona tzw. kompleks sorbcyjny, dzięki czemu nie musimy tak często nawozić, z drugiej obciąża pojemnik przez co ta duża roślina nie jest wrażliwa na podmuchy wiatru. Nie możemy też zapomnieć o warstwie drenażu w pojemniku.
Brugmansje należą do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, kwitnących przez całe lato. Musimy im jednak zapewnić: dużo światła, dużo wody, dużo nawozów.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-19 15:09:52