Męczennica czerwona

Męczennica czerwona
Dodane przez: blmurch
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/blmurch/410779554/
Rodzina: Passifloraceae
Pochodzenie: Peru, Brazylia

Opis: Męczennica czerwona (Passiflora alata) posiada kwiaty o niezwykłym kształcie, ze skrzyżowanymi pylnikami. Mnichom, którzy po raz pierwszy zobaczyli tę roślinę kształt pylników przypominał krzew cierniowy Jezusa i na pamiątkę jego śmierci nazwali je męczennicą. Jest to jednak roślina bardzo przyjemna, łatwa w uprawie, obficie kwitnąca i dodatkowo rodząca duże, smaczne owoce.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Jeżeli nasiona zawierają resztki miąższu przed wysiewem powinniśmy je oczyścić. Przez okres 24-48h moczymy je w ciepłej wodzie o temp. 25°C (np. w termosie). Po tym okresie umieszczamy w podłożu na głębokości 1/2 cm i przenosimy w jasne i ciepłe miejsce. Możemy też zaprawić je środkiem przeciwko zgorzeli siewek. Podłoże utrzymujemy w stanie wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu: możliwy cały rok

Pielęgnacja: Latem uprawiamy ją na stanowisku półcienistym, zimą powinna być uprawiana w pomieszczeniu jasnym, o temp. co najmniej 12°C, choć bez problemów toleruje krótkotrwałe spadki temperatur do 5°C. Może być również uprawiana w mieszkaniu. Do wzrostu musimy zapewnić jej podpory, ale nie powinny być zbyt grube, aby pędy mogły się wokół nich owijać. Męczennica obficiej kwitnie na pędach bocznych, dlatego pęd główny powinien być wcześniej przycięty. Latem wykazuje stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże całkiem nie przeschło. Nawozimy w czasie wegetacji co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną przy przesadzaniu mieszamy podłoże z nawozem długodziałającym.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-23 11:31:36