Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Dodane przez: scott.zona
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/scottzona/2870626782/
Rodzina: Schisandraceae
Pochodzenie: Chiny

Opis:Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.

Rozmnażanie:
nasiona, sadzonki, odkłady.

Wysiew:
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie. Dojrzałe nasiona powinny być przez kilka tygodni stratyfikowane w lodówce w mieszaninie piasku z torfem, następnie umieszczone w skrzynce wysiewnej na głębokości 1/2 cm i przeniesione w ciepłe miejsce miejsce. Na miejsce stałe sadzimy po kilka siewek, aby zwiększyć prawdopodobieństwo posadzenia obok siebie rośliny męskiej i żeńskiej.

Termin wysiewu: całorocznie - najchętniej wiosną

Uprawa: Wymaga świeżej próchnicznej gleby ogrodowej, stanowiska osłoniętego i półcienistego. Cenny krzew owocowy, wart rozpowszechnienia, powinien się znaleźć w każdym ogrodzie - należy jednak pamiętać o sadzeniu roślin męskich i żeńskich.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-23 13:50:11