Poskrzypka liliowa

Wśród szkodników pojawiających się wśród naszych roślin ogrodowych, najczęstszym bywalcem lilii i szachownic, konwalii majowej i kokoryczki jest należąca do rodziny stonkowatych, poskrzypka liliowa. Jej niezwykle jaskrawe metaliczno czerwone ubarwienie zwróci z pewnością naszą uwagę, większość możliwych wrogów jednak odstraszy. Na szczęście dla nich, hemolimfa większości stonkowatych zawiera bowiem trujące substancje. Poskrzypka wzięła swą nazwę od umiejętności jaką posiada. W obliczu zagrożenia chrząszcz ten pociera trzy ostatnie segmenty odwłoka o pokrywy. Słyszymy wtedy dźwięk podobny do skrzypienia. Ta niezwykła cecha jest jej znakiem rozpoznawczym.

Wczesną wiosną, czasem w kwietniu lub maju, dorosłe osobniki przystępują do rozmnażania. Ten euroazjatycki chrząszcz składa jaja na dolnej stronie liści. Samica jest w stanie złożyć do 200-300 pomarańczowych jajeczek, w złożach po 2-10 sztuk. Ze złożonych jaj po 5-10 dniach wylęgają się, podobne do larw stonki ziemniaczanej, larwy. To właśnie one dokonują największych spustoszeń na liściach. Te szare larwy od wczesnej wiosny do jesieni wygryzają dziury w liściach i pąkach kwiatowych. Żerując przez 2-3 tygodnie osiągają rozmiary dwukrotnie przewyższające wielkość dorosłych osobników. Przed wrogami chroni je śluzowa osłonka. Jesienią poskrzypki schodzą pod ziemię i tam przepoczwarzają się. Osłonięta kokonem poczwarka po 25 dniach staje się osobnikiem dorosłych. To jej nowy początek-natura zatoczyła koło. W ciągu roku mogą wystąpić nawet 3 takie cykle rozwojowe.

Jedną z metod zwalczania poskrzypki jest dokładna obserwacja roślin. Pojedyncze osobniki możemy z powodzeniem wyzbierać, a pojedyncze liście ze złożonymi na nich jajami oberwać. Zarówno wyłapane osobniki dorosłe, jak i zerwane wraz z jajami liście powinniśmy zniszczyć.

Szachownica cesarska
Dodane przez: pfly
Na szczęście pozytywne skutki walki przynosi również oprysk środkiem na mszyce. Zastosować możemy go gdy brak nam czasu na zbieranie chrząszczy lub też, gdy poskrzypka liliowa pojawi się liczniej. Spróbujmy wtedy wykorzystać również Actellic 50 EC (0,1%) i Owadofos 540 EC. Nie zwlekajmy z opryskami, jaja poskrzypki są bowiem odporne na działanie insektycydów. Do wyboru mamy również Danitol 10 EC (0,05%), Fastac 10 EC (0,02%), Karate 025 EC (0,05%), Sherpa 10 EC (0,05%), Sumi-alpha 050 EC (0,04%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Oprysk zastosujmy również na powierzchnię gleby wokół roślin.

Pamiętajmy, iż liście lilii są pokryte warstewką wosku, po której ciecz swobodnie spływa na glebę. Do rozcieńczonych preparatów powinniśmy więc dodać środek zwiększający ich przyczepność. Możemy zastosować Sandovit, bądź gotowe do użycia preparaty: Kontrapest 0003 AE lub AgrEvo stosowane przeciwko szkodnikom roślin ozdobnych.

Zwalczanie poskrzypki liliowej może jednak okazać się dość trudne z uwagi na długi okres składania i wylęgania jaj trwający od wiosny do połowy lata. Zabiegi powtórzmy więc po kliku lub kilkanastu dniach, by mieć pewność, iż każdego przepoczwarzonego w ziemi osobnika, pojawiającego się na powierzchni od kwietnia do sierpnia, spotka ten sam los.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-04 16:24:03