Dekoracyjna datura

Datura
Dodane przez: pizzodisevo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/polandeze/1162692515/sizes/l/
Datura, zwana także bieluniem, należy do niezwykłych kwiatów pochodzących z Ameryki Południowej. Te wysokie, rozłożyste rośliny o dużych, zielonych liściach od wiosny do jesieni ozdobione są kwiatami w kształcie lejkowatym lub (zobacz secretclient) trąbkowato - rurkowym. Ich przyjemny zapach można poznać szczególnie wieczorami.
Należy jednak uważać, szczególnie na dzieci, ponieważ kwiaty te, podobnie jak wiele roślin z rodziny psiankowatych, są silnie trujące.


Aby datura pięknie i dorodnie zdobiła nasze otoczenie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy tej roślinie zapewnić dużo słonecznego, zacisznego miejsca na tarasie lub balkonie. Należy także wiedzieć, że rośliny te wymagają prawie codziennego doglądania i podlewania. Natomiast w zimie trzeba je przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Uprawa datury nie jest skomplikowana, jednak rośliny te mają dość duże wymagania. Wszystkie bielunie lubią glebę próchniczną, bogatą w składniki pokarmowe, przepuszczalną i szybko nagrzewającą się. Na dno donicy warto wysypać warstwę drenażową z gruboziarnistego żwiru lub kermazytu.
W ciągu roku, w razie potrzeby, młode rośliny przesadzamy do coraz większych doniczek. Rośliny często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą w ciągu roku osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości i wydać po kilkadziesiąt kwiatów.

Niestety te piękne kwiaty często stają się łakomym kąskiem mszyc, przędziorków i wciornastków. Uszkodzone liście żółkną i odpadają. Warto dobrze przyglądać się roślinie i po zauważeniu małych szkodników, delikatnej pajęczynki czy przebarwień na liściach, zastosować odpowiednie środki zwalczające.

Przed pierwszymi przymrozkami, datury należy wnieść do pomieszczenia. W listopadzie warto przyciąć wierzchołki i przenieść kwiaty do chłodnego pomieszczenia. Datury, które rosną w gruncie, trzeba wykopać, a następnie przyciąć końce korzeni oraz gałęzi. Tak skrócony kwiat sadzimy do dużego pojemnika, obsypujemy torfem lub przechowujemy w skrzynce okrytej parcianym workiem. W temperaturze od 5 do 7 stopni kwiaty te mogą zimować w ciemności, jednak gdy temperatura jest już nieco wyższa, potrzebują światła.

Wiosenna pielęgnacja datury zaczyna się już w marcu, ponieważ właśnie wtedy zaczynają budzić się do życia. Warto wtedy przesadzić kwiaty do świeżej ziemi, dodatkowo delikatnie przycinając pędy oraz korzenie. Następnie przenosimy je do chłodnego, słonecznego miejsca i zaczynamy regularne podlewanie. Na początku mają, przez tydzień hartujemy rośliny na świeżym powietrzu, tak by w połowie miesiąca bez obaw wystawić je na taras lub posadzić do gruntu w naszym ogrodzie.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2023-02-06 10:01:14