Mirt

Mirt
Dodane przez: briweldon
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity. Jest on zwany także mirtem panny młodej, ponieważ roślina ta jest symbolem płodności i czystości, a dawniej bardzo często był używany do wykonania wiązanek ślubnych.

Mirt test wiecznie zielonym krzewem, o niewielkich, owalnych i skórzastych liściach. Po roztarciu, liście uraczą nas miłym zapachem. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do lipca. W tym okresie pokrywa się licznymi, białymi kwiatami które wyrastają z kątów liści. Z czasem kwiaty przemieniają się w niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt uprawiany w naszych warunkach osiąga zaledwie 3-100 cm. Można także spotkać formę pienną tego krzewu.

Jest to roślina, która mimo tego, że wymaga naszej uwagi i zabiegów, nie jest trudna w uprawie. Aby pięknie kwitła powinna mieć słoneczne i jasne stanowisko. Dobrze czuje się także w półcieniu. Warto pamiętać, aby miejsce było przewiewne, ze świeżym powietrzem. W lecie możemy nasza roślinkę postawić na balkonie lub tarasie. Przed pierwszymi przymrozkami warto przenieść go do chłodnego, przewiewnego i jasnego pomieszczenia, tak by mógł w temperaturze ok 5 stopni C zimować. Jeżeli nasza roślinkę w okresie zimowym będziemy przechowywać w ciepłym i ciemnym pomieszczeniu, może nam zżółknieć i stać się podatna na szkodniki.

Mirt
Dodane przez: allygrom
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Mirt lubi gleby żyzne, próchniczne i bez wapnia. Roślinę należy umiarkowanie i regularnie podlewać. Dobrze by woda do podlewania była letnia i miękka. W okresie letnim, a w szczególności podczas kwitnienia, można obficiej go nawadniać.

Młode okazy mirtu można przesadzać co roku. Natomiast im starsze okazy, tym przesadzanie rzadsze. Podczas przesadzania należy zwrócić uwagę, by roślinę nie posadzić głębiej niż wcześniej rosła.

Doskonale znosi cięcie dlatego bez problemu możemy roślinę formować. Te formę pielęgnacji najlepiej wykonywać na wiosnę, usuwając pędy tak by nadać roślinie ciekawą formę. Natomiast rozmnażanie tej rośliny możemy przeprowadzić dwa razy - na przełomie stycznia i lutego oraz w drugiej połowie lata. Wystarczy pobrać sadzonkę z wierzchołka pędu i następnie posadzić w luźnej ziemi z dodatkiem piasku. Warto taką sadzonkę trzymać pod szkłem - wtedy w przeciągu miesiąca powinna nam się sadzonka ukorzenić. Jeżeli zdecydujemy się na rozmnażanie z nasion, warto pamiętać, że może zacząć kiełkować nawet po roku czasu.

Warto także czasem przyjrzeć się roślinie. Jeżeli zauważymy, że kapie z niego lepiąca woda, to znak, że mirt ma mszyce. Natomiast purpurowe plamy, po zewnętrznej i szczytowej części liścia i szarym nalotem od spodu, świadczą o chorobie grzybowej - chwaściku mrtowatym.

Warto wiedzieć, że ta roślina podatna jest także na wełnowce oraz tarczniki.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2011-08-12 10:20:39