Strefa 5A

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Pustynnik himalajski Bungei

Pustynnik himalajski Bungei

Bardzo dekoracyjna bylina dochodząca do 120 cm wysokości. Liście długie, na brzegach nieco orzęsione. Posiada groniasty, żółty kwiatostan długości 45 cm. Gatunek wytrzymały na mróz.
Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry

Jeden z najniższych rozchodników, tworzy gęstą darń. Zdobi drobnymi ale grubymi liśćmi. Całkowicie pokrywa się żółtymi kwiatami. Stosowany w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Kwiaty rozwijają się w miesiącu czerwcu oraz lipcu i wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące, zebrane w małe nibybaldachy lancetowate, mają gwiazdkowato rozstawione płatki.
Tygrysówka Aurea

Tygrysówka Aurea

Bardzo dekoracyjna roślina naturalnie rosnąca na suchych, trawiastych terenach Meksyku. Osiąga wysokość do 50 cm. Odpowiednia na rabaty i kwietniki. Tygrysówkę można rozmnażać z nasion lub cebul przybyszowych.
Róża Cretorium

Róża Cretorium

Bardzo dobra róża cięta - kwiaty długo stoją w wazonie. Pędy długie - 60-80 cm, liście średniej wielkości, jasnozielone, matowe.
Trzmielina Emarald Gaiety

Trzmielina Emarald Gaiety

Zimozielony, płożący krzew ze ścielącymi się pędami. Posiada ciemnozielone liście z dominującym, żółtym obrzeżeniem. Kwiaty zielonkawobiałe, niepozorne, w dość gęstych kwiatostanach. Doskonała roślina okrywowa, nadaje się do pojemników. Tworzy pod drzewami zwarte kobierce całkowicie zakrywające glebę. Bardzo dobrze zimuje pod śniegiem.
Śniedek wiechowaty

Śniedek wiechowaty

Atrakcyjna roślina o niedużych wymaganiach. Posiadająca kwiaty, średnicy 3 cm, osadzonych na łodydze kwiatostanowej wysokości do 40 cm mają delikatną woń. Okwiat jest 6-działowy, biały z żółtobrunatną nasadą. Śniedki rozmnaża się przede wszystkim wegetatywnie. Najlepiej rosną w miejscach słonecznym, półcienistych.
Śnieżyca

Śnieżyca

Drobna, dekoracyjna, roślina osiągająca wysokość do 30 cm, liście odziomkowe, równowąskie, o zaokrąglonym wierzchołku, szerokości 4-13 mm.
Kwiaty jeden, rzadko dwa na szczycie łodygi, dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu.
Szachownica cesarska Lutea Fritillaria imperialis Lutea

Szachownica cesarska Lutea Fritillaria imperialis Lutea

Żółto kwitnąca odmiana o ulistnionych pędach, zakończonych kwiatostanem. Liście rónowąskie, zebrane w dolnej części łodygi. Wymaga gleby wilgotnej, żyznej, przewiewnej. Rośnie dobrze w słońcu i w półcieniu.
Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Roślina tworząca niską, poduszkowatą darń wysokości 5cm, składającą się z długich, płożących pędów, na których okółkowo rozmieszczone są równowąskie liście, długości 5-15 mm. Darń w miesiącu czerwcu i lipcu pokrywa się drobnymi białymi kwiatkami o delikatnym miodowym zapachu. Lubi stanowiska słoneczne, glebę piaszczystą, lekko wilgotną.