Jak zainstalować kosiarkę zautomatyzowaną?

Jak zainstalować kosiarkę zautomatyzowaną?
Dodane przez: Husqvarna
Zaczerpnięte z: Husqvarna
Pełnoetatowy ogrodnik pracujący za minimalne wynagrodzenie - to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Aż 40% osób na całym świecie nie ma czasu, aby w pełni zadbać o wygląd swojego trawnika, dlatego rośnie popularność automatycznych kosiarek. Mogą one pracować 24 godziny na dobę przez cały tydzień, a ich zamontowanie w ogrodzie jest proste i zajmuje niewiele czasu.

Prace związane z koszeniem trawy nie różniące się od odpoczynku w ogrodzie? Dzięki zautomatyzowanym kosiarkom Automower® jest to możliwe, a od spełnienia tego marzenia dzieli nas tylko jeden krok. Jest nim instalacja urządzenia. Zadanie to nie potrwa zbyt długo i jest proste.

Pierwszą czynnością, jaką dobrze jest wykonać, jest przygotowanie szkicu działki, wraz z zaznaczeniem domu, ścieżek, roślinności, różnych obiektów ogrodowych itp. Szkic taki ułatwi wyznaczenie terenu roboczego kosiarki, podpowie jak optymalnie wydzielić tak zwane wyspy, czyli miejsca wewnątrz trawnika, które nie będą koszone (rabaty kwiatowe, oczko wodne, mała architektura itd.)

Dzięki szkicowi także łatwiej dokonamy wyboru miejsca, w którym umieszczona zostanie stacja ładująca kosiarki. Właściwym rozwiązaniem jest postawienie jej na równiej, płaskiej powierzchni – w centralnej części ogrodu. Jest to istotna kwestia, ponieważ stacja z trzech stron – tj. z frontu i boków – powinna mieć pozostawioną wolną przestrzeń w promieniu minimum 3 metrów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy przymocować stację do podłoża, przy pomocy specjalnych śrub, dołączonych do standardowego zestawu Automower®.

- Przed instalacją stacji Automower® warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, montujemy ją w miejscu wolnym od przeszkód. Po drugie, trawa nie powinna być dłuższa niż 10cm - w przeciwnym wypadku, pierwsze koszenie należy wykonać tradycyjną kosiarką prowadzoną. Sama instalacja musi być poprzedzona także lekturą instrukcji obsługi, aby uniknąć błędów i problemów w pracy urządzenia– powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Jak zainstalować kosiarkę zautomatyzowaną?
Dodane przez: Husqvarna
Zaczerpnięte z: Husqvarna
Kolejną czynnością jest ułożenie pętli ograniczającej teren działania maszyny, według przygotowanego wcześniej szkicowego planu. Przy przystąpieniu do tej czynności warto zostawić początkowy fragment przewodu luzem, dzięki czemu zyskamy odcinek, który zostanie wpięty do stacji dokującej.

- Linia ograniczająca powinna być poprowadzona 30cm od ścian, 20cm od rabat kwiatowych oraz 5cm od ścieżek czy chodników na poziomie trawnika. W miejscach, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych kosiarki trawa nie zostanie skoszona (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę, żwir lub w inny sposób zapobiec rośnięciu trawy. Rozwiązanie takie uwolni nas od dokaszania miejsc trudno dostępnych – dodaje Jerzy Banaszczyk.

Przewodu ograniczającego nie trzeba zakopywać. Dzięki dołączonym szpilkom, które dociskają kabel do ziemi, nie zostanie on przesunięty lub zerwany. Co więcej, jest on ocynowany i zabezpieczony wysokiej jakości izolacją – w ten sposób niwelowane jest zagrożenie wilgocią. Jeżeli zaś mamy w planach zebranie filcu lub aerację trawnika, przewód powinien zostać zakopany. Możliwe jest także poprowadzenie pętli ograniczającej częściowo pod ziemią, a częściowo na powierzchni murawy.

W większości ogrodów znajdują się drzewka owocowe, grządki warzywne, krzewy i mała architektura. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa należy każdy z takich obiektów otoczyć przewodem i zawrócić, tak, aby powstała wyspa. Kosiarka Automower® nie będzie nawet próbowała tam wjechać. Do zestawu Automower® dołączona jest miarka, która pozwala określić odległość przewodu od obiektów. W ten sposób użytkownik łatwo i poprawnie wyznaczy obszar roboczy.

Jak zainstalować kosiarkę zautomatyzowaną?
Dodane przez: Husqvarna
Zaczerpnięte z: Husqvarna
Po rozwinięciu przewodu ograniczającego podłączamy go do stacji ładującej. W tym celu należy użyć łączników dołączonych do zestawu. Przy pomocy kombinerek zaciskamy łącznik na każdej z dwóch końcówek pętli ograniczającej do momentu usłyszenia kliknięcia. Nadmiar przewodu odcinamy, a następnie łączniki wsuwamy do wtyczki – prawy koniec przewodu do prawej wtyczki, zaś lewy do lewej.

Automower® musi także „wiedzieć” jak wrócić do stacji ładującej. Przygotowujemy więc przewód doprowadzający, łączący stację ładującą z pętlą ograniczającą po przeciwnej stronie ogrodu. Wybór przestrzeni dla przewodu doprowadzającego podyktowany jest ukształtowaniem ogrodu. Najlepiej, gdy przewód przebiega przez centralną część zieleńca. Pamiętajmy o przymocowaniu go do podłoża za pomocą szpilek. Po rozwinięciu dostatecznej długości przewodu doprowadzającego należy połączyć go z pętlą ograniczającą za pomocą specjalnej złączki zaciskowej, posiadającej trzy styki. Pętlę przecinamy obcęgami do drutu, a każdy z jej przewodów wprowadzamy do zewnętrznych styków. Przewód doprowadzający umieszczamy w środkowym otworze, a złączkę zaciskamy kombinerkami. Podobnie jak przy pętli ograniczającej nakładamy łącznik na końcówkę przewodu przy stacji ładującej, po czym wpinamy go do wtyku oznaczonego napisem „Guide”.
- Jedną z ostatnich czynności jest podłączenie stacji ładującej do transformatora, a ten do gniazdka elektrycznego, aby naładować akumulator kosiarki. Po dokonaniu montażu, należy sprawdzić poprawność funkcjonowania instalacji. Na płycie ładującej znajduje się dioda, której kolor sygnalizuje stan pętli. Jeżeli widzimy zielone ciągłe światło, oznacza to, że poprawnie przeprowadziliśmy instalację kosiarki Automower®. Jedyne, co nam pozostało, to włączenie urządzenia i… błogie lenistwo – dodał pan Jerzy Banaszczyk.

O czym pamiętać przy wyborze kosiarki Automower®?
- Wybierz model Automower® dostosowany do obszaru, jaki ma być koszony
- W zależności od modelu kosiarka Automower® może się poruszać po terenie o nachyleniu do 35%
- Kosiarka Automower® jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i nie przeszkadza jej deszcz
- Wyświetlacz i klawiatura mają prostą budowę. Ustawienia dostosować można do indywidualnych potrzeb, podobnie jak w telefonie komórkowym
- Kosiarka Automower® jest zabezpieczona przed kradzieżą kodem PIN – można ją pozostawić bez opieki
- Kosiarka Automower® pracuje wyjątkowo cicho, a zatem nie będzie przeszkadzała sąsiadom, kosząc nawet w nocy.
Zaczerpnięte z: ComPress S.A.
Dodane przez: Piotr Krzesiński
2012-03-13 15:34:13