Budujemy pergole i arki

Pergola
Dodane przez: sheilaellen
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sheilaellen/113508086/
Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie. Tylko od nas zależeć będzie, co i jak pięknego stworzymy.

Arki i pergole ogrodowe odmienią każdy ogród. Pergola nad ścieżką biegnącą od furtki zaprosi naszych gości do środka domu, ukryje ławeczkę i przyjmie nas goszcząc swym cieniem. Przybliży nas do stylu ogrodów śródziemnomorskich, a odpowiednio duża, ugości rodzinę na wspólnym obiedzie.

Decydując się na ich budowę powinniśmy pamiętać, by miały one przynajmniej 2,5 metra wysokości, tak by nieco wyższe osoby mieściły się pod nimi swobodnie. Pomyślimy, co stanie się, jeśli oplotą je gęsto silne pnącza, a ciężkie kwiaty opadną nieco pod swym ciężarem. Szerokość budowanej drewnianej pergoli czy arki zależeć będzie w głównej mierze od szerokości wejścia lub wielkości miejsca gdzie one staną. Najefektowniejsze będą jednak przejścia pozwalające na swobodny spacer dwóm osobom.

Rozpoczynając budowę musimy zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Potrzebować będziemy metalowych nasadek fundamentowych, belek, poziomicy, miarki, piły, konserwantu do drewna, młotka i dłuta, gwoździ, śrub wraz ze śrubokrętem, oraz kratownicy. To oczywiście nie wszystko... ale być może dla niektórych nawet za dużo.
Najmniej skomplikowaną formę arki uzyskamy łącząc pionowe słupki o wymiarach 10x10 centymetrów, z poprzecznymi belkami o wymiarach 10x5 centymetrów oraz montując kratownice na samej górze. To oczywiście jedynie przykładowe wymiary.
Do zbijania poszczególnych części używajmy galwanizowanych gwoździ i śrub. Tworząc konstrukcję dobrze jest zastosować specjalne nacięcia stabilizujące na belkach. Przed stawianiem całej konstrukcji w podłoże wbijmy metalowe nasadki zabezpieczające pionowe słupki przed gniciem w ziemi. Innym rozwiązaniem jest zatopienie słupków bezpośrednio w betonie.

Stawiając pergolę musimy kierować się podobnymi wytycznymi, z tym, że musimy „rozciągnąć" zasady na długość. Pergola różni się od arki najczęściej jedynie długością. Łącząc ze sobą kilka arek stworzymy pergolę.
Jeśli boczne ściany pergoli mają stać się zielonymi ścianami i stanowić oparcie dla pnączy, pamiętajmy o rozpięciu pomiędzy pionowymi słupkami galwanizowanego drutu.

Budując arki i pergole możemy popuścić troszeczkę wodze fantazji. Najprostszą opisaną wyżej formę możemy odrobinę rozbudować, bądź zmienić. Arek i pergoli nie musimy budować z gotowych, kupionych w sklepie elementów. Przepiękną formę uzyskamy łącząc okorowane przez nas samych belki, zakupione np. w tartaku. Zawsze pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji drewna. Elementy drewniane powinny być zaimpregnowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy naszej konstrukcji.
Arka bądź pergola nie musi być zakończona poziomą kratą. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dwuspadowe zakończenie.
Pamiętajmy, by co kilka lat wzmocnić uszkodzone elementy, w razie konieczności wymienić.

Sadząc rośliny posadźmy je tuż przy słupkach. W miarę wzrostu pnączy pomóżmy im oplatać słupki i poprzeczki. Jeśli nie jesteśmy pewni stabilności konstrukcji wybierajmy raczej pnącza lekkie i średnio ciężkie. Powojnik, jaśmin, róże pnące, które mocno tniemy są dobrym rozwiązaniem. Nie obciążą one na pewno i nie nadwyrężą konstrukcji.

Budowa arki czy pergoli nie jest najtrudniejszym wyzwaniem budowlanym. Nie trzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, wystarczy zapał i chęć. Nie zbudujemy zapewne wrocławskiej Pergoli, ale nawet niewielkich rozmiarów budowla da nam satysfakcję i wiele radości.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-17 11:32:28