Wędzarnia przydomowa

Zimowa aura nie sprzyja grillowaniu, natomiast odpowiednio skonstruowana wędzarnia w ogrodzie może funkcjonować w każdym sezonie.
projekty wędzarni

Wędzarnia przydomowa to wspaniały pomysł dla miłośników doskonałych, domowych wędlin lub ryb. O zaletach samodzielnie uwędzonego mięsa nie trzeba wspominać. Wędzarnia nie musi być osobnym obiektem. Może być zintegrowana z murowanym grillem.

Dobrze zaprojektowana wędzarnia służy wytworzeniu dymu i regulacji temperatury wewnątrz. Regulacja temperatury jest bardzo ważna. Aby mięso wędziło się prawidłowo wymaga ok. 66 do 72 stopni C. Do wędzenia bez względu na porę roku doskonale nadaje się wędzarnia murowana. Pozwala osiągnąć wymaganą temperaturę do uwędzenia i dopieczenia mięsa nawet zimą.


Domowa wędzarnia jest dużo trudniejsza w obsłudze niż grill. Wymaga wiedzy i cierpliwości. Aby wybudować wędzarnię trzeba poznać kilka ważnych zasad.

Na wędzarnię składa się kilka niezbędnych części:
palenisko - służące do wytwarzania dymu.
komora wędzarnicza - w komorze znajdują się pręty, na których wiesza się mięso do uwędzenia
haki, kije i siatki, na których kładzie się delikatne mięso lub ryby
szyber – regulacja stopnia otwarcia szybra pozwala na kontrolę temperatury i dymu wewnątrz komór wędzarniczych.

W zależności od typu wędzarni, palenisko może się znajdować poniżej komory wędzarniczej lub zupełnie osobo. Oddzielnie usytuowane palenisko jest połączone z komorą przewodem rurowym pod odpowiednim kątem (5 do 10 stopni), który umożliwia prawidłowy ciąg do komina.

Najwięcej pozytywnych opinii przypada wędzarniom z osobnym paleniskiem. Okazuje się, że największym problemem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Zaleca się, w miarę możliwości, wstawienie do dolnej części konstrukcji elektrycznego elementu grzejnego, który pomoże utrzymać stałą temperaturę. Elektryczna grzałka pozwoli osiągnąć profesjonalne, niemal przemysłowe, warunki do wędzenia.

Jakim drewnem wędzić?
Najlepsze do wędzenia są grube trociny zestrugane z drzew liściastych. Najczęściej stosowane są wióry dębiny i olchy.

Schemat wędzarni
Najprostszymi do skonstruowania są wędzarnie z metalowej beczki. Jak już wspomniano wcześniej nadają się do użytku sezonowego. Utrzymanie wymaganej temperatury zimą jest niemal nieosiągalne. Posiadaczom ogródków i działek poleca się wędzarnię zintegrowaną z murowanym grillem.


Zamieszczone w treści schematy amatorskich wędzarni nie zostały sporządzone w skali. Stanowią informację ogólną i nie nadają się do bezpośredniego odwzorowania. projekty wędzarni
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Agnieszka Bykowska
2019-07-29 11:14:05