Letnia pielęgnacja trawnika

Letnia pielęgnacja trawnika
Dodane przez: Husqvarna
Zaczerpnięte z: Husqvarna
Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza mogą sprawić, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie rosła wyjątkowo szybko. Letnie strzyżenie trawnika jest czynnością obowiązkową dla każdego, kto dba o swój ogród. Bez względu na funkcję, jaką pełni trawa, wymaga ona rozsądnej pielęgnacji popartej wiedzą.

Wygląd trawy jest w dużej mierze związany z jej zdolnością do pobierania energii słonecznej, składników odżywczych i wody. Wraz z glebą, trawa tworzy cykl biologiczny, w którym to gleba dostarcza trawie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze, a ścinki trawy i inne resztki roślinne powracają do gleby, tworząc próchnicę.
„Praktyka ogrodników pokazuje, że najlepsza wysokość cięcia, zapewniająca optymalny wzrost trawy, mieści się pomiędzy 4 a 6 cm. Wysokość poniżej 4 cm zwiększa ryzyko uszkodzenia roślin. Najlepiej stosować zasadę, iż wysokość cięcia powinna być większa w porze suchej, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia trawnika i w miejscach zacienionych, ze względu na słabszą fotosyntezę" - powiedział Pan Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy husqvarna. „Zbyt mała wysokość cięcia może także zwiększyć zużycie urządzenia tnącego oraz powoduje ryzyko uszkodzenia przez uderzenia kamieni. Zniszczona trawa regeneruje się wolniej, co z kolei powoduje, że trawnik łatwiej się zachwaszcza. Zwiększa się również jej podatność na grzyby i choroby” – dodał Pan Jerzy Banaszczyk.

Wysokość koszenia trawnika wpływa na ilość ścinków - im mniejsza wysokość cięcia, tym więcej odpadów. Z drugiej strony wysokie koszenie oznacza konieczność częstego ścinania trawy. Należy również pamiętać o dobrym naostrzeniu noży, bowiem tępe ostrza mogą zwiększyć zużycie paliwa o 20%.

Letnia pielęgnacja trawnika
Dodane przez: Husqvarna
Zaczerpnięte z: Husqvarna
W czasie letnim łąka kwiatowa powinna być w miarę możliwości „oszczędzana” i nie należy kosić jej częściej niż raz albo dwa razy w sezonie. Trawnik zaś, aby zachował swoją żywotność, musi być koszony nisko. Dlatego w jego przypadku, najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie. Cięcie jest zależne od rodzaju trawy, jej przeznaczenia oraz indywidualnego gustu właściciela. W okresie wakacyjnym trawę powinno przycinać się raz w tygodniu, niezależnie od jej przeznaczenia. Tam, gdzie trawa rośnie mniej intensywnie, wystarcza koszenie co 2-3 tygodnie.

Sprzęt dla każdego ogrodnika:
Husqvarna LC 48VE - Łączy wygodę ze znakomitymi wynikami pracy. Cechuje ją wyjątkowy system koszenia 3w1: z funkcją zbierania, BioClip® (rozdrabniania) oraz wyrzutu tylnego. Bezstopniowa regulacja prędkości umożliwia dostosowanie prędkości jazdy do wymagań użytkownika oraz stanu trawnika. Posiada również poręczny pojemnik na trawę i składany uchwyt, zapewniający łatwe przechowywanie i transport. Elektryczny rozrusznik sprawia, że kosiarkę tę odpalamy jak samochód…

Husqvarna LB 48 V - kosiarka charakteryzująca się wydajnym systemem koszenia 2w1, posiadającym funkcję BioClip® (rozdrabnianie) do odżywienia trawnika oraz wyrzut boczny dla rzadziej koszonych powierzchni. Podobnie, jak poprzedni model, zbudowana jest na solidnym, ocynkowanym i malowanym proszkowo, stalowym podwoziu, zapewniającym maksymalną wytrzymałość maszyny.

Husqvarna R 152 SV - Mocna, wszechstronna kosiarka o dużej wydajności koszenia. Posiada szeroką, solidną obudowę. Napędzana wysokowydajnym silnikiem Briggs&Stratton o łatwym rozruchu. Model ten charakteryzuje napęd bezstopniowy zapewniający maksymalny komfort jazdy oraz wysoką wydajność koszenia.
Zaczerpnięte z: ComPress S.A.
Dodane przez: Joanna Orłowska
2012-06-05 11:55:09