Jak stworzyć przytulną atmosferę w ogrodzie

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Podmiejski dom to dla większości ukoronowanie marzeń o spokojnym życiu na wsi. Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam radość, lepiej zatroszczyć się też o teren dookoła. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i jego aranżacji, jednak tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu. Umiejętnie umieszczone lampy ogrodowe uwypuklają walory nawet niewielkiego ogródka, a z okazałego ogrodu dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne. Poza tym różne lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji domu – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak najlepiej dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, planując oświetlenie zewnętrzne naszego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę odstraszy złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

lampa zewnętrzna
Dodane przez: gωen
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Ogólnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa typy opraw: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych ostatnich możemy wskazać oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe, zainstalowane dookoła domu, by w kreatywny sposób oświetlać zewnętrzne ściany od dołu. Tego typu oświetlenie punktowe do oświetlenia elewacji budynku (jednak tym razem rzucające światło od góry) możemy zaaranżować, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, umieszczone w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z żarówką pobierającą mniej energii umieszczona w zagłębieniu w ścianie budynku da też interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane dla celów funkcjonalnych zawiera lampy najazdowe zamontowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na podjeździe, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu w zimie. Niezwykle ważnym czynnikiem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, zazwyczaj uzupełnione w czujniki ruchu, czyli włączające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej niezbędne. Lampa halogenowa na ścianie budynku ułatwia właścicielom dostanie się do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz w razie potrzeby drzwi ogrodowych.

Lampy zewnętrzne wyczarują magię w ogrodzie


Planując układ naszego ogrodu, na ogół skupiamy się przede wszystkim na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na koniec. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały odpowiednio aranżację krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że wybierzemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą również po zmierzchu i zachęcał do przygotowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na eleganckie wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której głównym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł. Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy „podłogowe”, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące zewnętrzne, które można w miarę potrzeb przenieść w inną część ogrodu. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla dostarczającego prąd do lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaaranżować wcześniej, w celu uniknięcia potrzeby przysłaniania trawą nieładnych przewodów przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już na etapie aranżowania roślinności, da nam to szansę schować okablowanie pod ziemią, obok (ale nie za blisko) przewodów do zraszacza. Zapewnia to ciekawy wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Komponentem, który uzupełnia wystrój ogrodu, będą również zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Taka lampa to nie tylko ciekawy element dekoracyjny, ale także środek chroniący dom przed próbą włamania, o czym w następnym akapicie.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

oświetlony dom
Dodane przez: Ramnath Bhat
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Wbrew powszechnej opinii, aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która parkuje tuż za rogiem. Dobrze na początek zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale także bardzo efektywną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje mocne światło i umożliwia znajomym łatwo dostrzec, czy ktoś chodzi wokół naszego domu. Oprócz tego światło halogenowe dobrej klasy jest też odporne na zniszczenie, a więc ewentualny złodziej będzie się musiał sporo namęczyć, zanim ukradkiem uda mu się sforsować ogrodzenie oraz drzwi do domu. Poza inwestycją w lampy halogenowe warto w ogóle uzupełnić nasz dom w lampy zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne umożliwiają zautomatyzowanie sterowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co wieczór o jednej porze. Zapalone lampy zewnętrzne wywołują wrażenie, że w środku są domownicy i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji sprawiają, że dom prezentuje się niezwykle stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości nieruchomości tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i designu.


Sprzedaż oświetlenia zewnętrznego w sklepie:
2022-11-03 07:01:05