Oświetlenie ogrodu

Dom za miastem to dla większości największe marzenie o wygodnym życiu z dala od zgiełku miasta. Niemniej, aby nasz dom dawał nam radość, warto zadbać także o jego otoczenie. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale tak samo ważne jest właściwe oświetlenie zewnętrzne domu. Poprawnie umieszczone lampy ogrodowe podkreślą zalety nawet niewielkiego ogródka, a z dużego ogrodu trafnie dopasowane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.
Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie domu – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak efektywnie dobrać oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie zewnętrzne naszego domu? Czy lampa halogenowa faktycznie odstraszy złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Ogólnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa typy lamp: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych ostatnich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Ozdobne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
Dodane przez: Wicker Paradise
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
, umieszczone dookoła domu, by w artystyczny sposób podświetlać jego ściany pod kątem.
Podobne oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji budynku (jednak tym razem ze strumieniem światła od góry) możemy ustawić, korzystając z lamp ogrodowych (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką zamontowana w zagłębieniu w ścianie domu da równie interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne instalowane dla celów funkcjonalnych zawiera lampy najazdowe umieszczone zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na podjeździe, aby uprościć parkowanie samochodu w zimie.

Niezwykle ważnym czynnikiem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, zazwyczaj wyposażone w czujniki ruchu, czyli uruchamiające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku pozwala domownikom na wygodne dostanie się do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, mocniej oświetlając okolice głównego wejścia oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych.

Lampy zewnętrzne wyczarują magię w ogrodzie


Aranżując układ naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się najmocniej na roślinach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na koniec. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu za naszym oknem. Dzięki temu, że zastosujemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą także po zmierzchu i zapraszał do przygotowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na wykwintne wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której centralnym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna.
ogród z oczkiem wodnym
Dodane przez: ThiloG
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przesunąć w inną część ogrodu. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaprojektować z wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności ukrywania w trawie nieatrakcyjnych kabli przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już na etapie aranżowania podstawowych elementów ogrodu, pozwoli nam to ukryć okablowanie pod ziemią, obok (jednak nie za blisko) przewodów do zraszacza. Gwarantuje to elegancki wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Dodatkiem, który uświetnia wystrój ogrodu, są również umieszczone na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko wartościowy element dekoracyjny, lecz także środek zabezpieczający dom przed zakusami włamywaczy, o czym w dalszej części.

Światło jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby skutecznie zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze musimy mieć najlepszy alarm antywłamaniowy oraz ekipę interwencyjną, która znajduje się tuż przed domem. Dobrze na początek zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale przy okazji bardzo efektywną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Dodane przez: theilr
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa oferuje mocne światło i pozwala znajomym bez problemów zauważyć, że ktoś chodzi dookoła naszego domu.

Oprócz tego oświetlenie halogenowe dobrej klasy jest też odporne na zniszczenie, a więc potencjalny złodziej będzie się musiał sporo natrudzić, zanim ukradkiem uda mu się sforsować ogrodzenie i drzwi do domu. Poza inwestycją w lampy halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w lampy zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania sterowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o jednej porze.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź, co jest w ofercie szopy na narzędzia, która tyczy się tej samej tematyki.

Włączone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji sprawiają, że dom prezentuje się niezwykle stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości naszego domu tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i wyglądu.
2023-04-22 07:01:07