Nocne oblicze ogrodu

Stylowe lampiony do ogrodu
Dodane przez: Praktiker
Zaczerpnięte z: Praktiker
Ogród ma dwa oblicza – dzienne i nocne. Skupiając się na tym pierwszym, często zapominamy o drugim, które przecież jest nie mniej ważne. Jak więc zaplanować oświetlenie ogrodu, aby móc cieszyć się jego pięknem również o zmroku? Z pomocą przyjdzie Ci szeroka oferta lamp z marketów Praktiker.

Do wyboru, do koloru…
Nastrojowo oświetlony ogród staje się miejscem magicznym, gdzie chętnie spędzamy pogodne i ciepłe wieczory. W marketach Praktiker znajdziemy wiele rodzajów urządzeń świetlnych, które zachwycą designerską formą, ciekawym materiałem czy kolorem.

Stylowy świecznik
Dodane przez: Praktiker
Zaczerpnięte z: Praktiker
Lampy możemy podzielić na kilka grup różniących się od siebie wielkością i kształtem. Smukłe, wysokie, stojące słupy zwieńczone dekoracyjną latarnią posłużą do oświetlenia chodnika czy większego ogrodu. Ze względu na pokaźne gabaryty najlepiej sprawdzą się przy oświetleniu dużych powierzchni. Natomiast bardziej dyskretne lampy o wysokości kilkudziesięciu centymetrów przeznaczone są do oświetlenia alejek czy trawnika. Ostatnio bardzo popularne stają się także specjalne oprawy najazdowe umieszczane w podłożu, np. podjeździe do garażu. Przy wejściu do domu czy na bramie warto zainstalować kinkiety. W markecie Praktiker znajdziemy również podświetlane numery. Do oświetlania roślin czy innych elementów małej architektury idealne będą lampy solarne zakończone tzw. szpilką, którą możemy po prostu wbić w grunt – radzi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.
Aby oświetlenie zewnętrzne było spójne i utrzymane w jednej stylistyce, najlepiej wykorzystać lampy z jednej serii. Na serię najczęściej składa się: kinkiet (montowany do góry lub w dół), lampa wisząca oraz słupki o różnej wysokości. Jeśli lubimy klasyczne rozwiązania, możemy zdecydować się na serię Wenecja lub Perfect z marketów Praktiker. Nowoczesny styl cechuje kolekcje Adria i Oslo.

Stylowe lampiony
Dodane przez: Praktiker
Zaczerpnięte z: Praktiker
Energia ze słońca
Lampy solarne stanowią idealne rozwiązanie do każdego ogrodu. Są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekonomiczne i ekologiczne. Ich główne atuty to: prosta zasada działania i brak konieczności zakładania instalacji elektrycznej. W ciągu dnia „łapią” energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Zatrzymana w ten sposób energia używana jest do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, a nie tradycyjne żarówki, które są bardziej energochłonne. Dlatego lampy tego typu świecą rozproszonym, łagodnym światłem o białej barwie.

Prawidłowo naładowana lampa na energię słoneczną pozwala nam cieszyć się swoim światłem średnio przez 8 godzin. Jednak należy pamiętać, że czas jej pracy zależy od kilku czynników: miejsca zainstalowania, zachmurzenia i pory roku. Dlatego już na początku warto pomyśleć o wybraniu najbardziej nasłonecznionych partii ogrodu. Obecnie dostępne są również lampy wyposażone w czujnik, który uruchamia je automatycznie po zapadnięciu zmroku – informuje Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

Lampa solarne drzewko
Dodane przez: Praktiker
Zaczerpnięte z: Praktiker
Bogactwo kształtów i barw lamp na energię słoneczną pozwala zaaranżować je praktycznie wszędzie. Mogą choćby posłużyć do stworzenia miłych dla oka świetlnych akcentów, np. w postaci podświetlonych schodów tarasowych, ogrodowych ścieżek, wejścia do domu czy oczek wodnych. Wybór solarnych lamp do ogrodu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od potrzeb czy fantazji, możemy pokusić się o lampy imitujące kamienie, w kształcie krasnali, motyli czy lilii wodnych.

Osłonka ze spinaczy albo stylowy świecznik
1. Bierzemy puszkę po konserwie i odcinamy wieko. Pustą puszkę dokładnie czyścimy i malujemy na biało.
2. Do brzegów puszki mocujemy plastikowe klamerki do bielizny – zaczepiamy je jeden obok drugiego, bez odstępów.
3. Do gotowej osłonki z puszki możemy włożyć szklane spodeczki ze świeczkami typu tealight. W ten prosty sposób powstaje stylowy świecznik.
4. Do szerszej puszki możemy włożyć doniczkę z kwiatem – nasza osłonka ze spinaczy jest oryginalna i efektowna.

Lampa ogrodowa WENECJA
Dodane przez: Praktiker
Zaczerpnięte z: Praktiker
Stylowe lampiony
1. Do wykonania oryginalnej dekoracji ogrodowej możemy użyć np. litrowych słoików bez pokrywek, które zostały nam po kiszeniu ogórków. Najefektowniej będą wyglądać lampiony z naczyń tego samego rodzaju.
2. Każdy słoik wypełniamy żwirkiem do wysokości 5-7 cm. Możemy zdecydować się na kolorowy piasek dekoracyjny lub wykorzystać żwirek dla zwierząt. Warto wybrać silikonowy (dostępne są m.in. w kolorze białym lub mieszanym).
3. Do słoików wkładamy średniej wielkości świeczki. Dobrze sprawdzą się te o wysokości od 5 do 7 cm. Dostępne są białe, kolorowe, zapachowe lub antykomarowe (ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku ochronią nas przed owadami!).
Zaczerpnięte z: KUŹNIA PR
Dodane przez: Marta Modzelewska
2013-05-17 10:42:00