Sposób na zadbany taras drewniany

Deski tarasowe
Dodane przez: PPG Deco Polska Sp.z o.o.
Zaczerpnięte z: PPG Deco Polska Sp.z o.o.
Pod względem ochrony drewna, tarasy należą do najbardziej wymagających elementów stolarki. Narażone są zarówno na wpływ warunków pogodowych, jak i zużycie mechaniczne, wynikające z ruchu pieszego. Jak zabezpieczyć je w optymalny sposób?

Wybór odpowiedniego preparatu wcale nie jest łatwy. lakiery podłogowe przystosowane są co prawda do ruchu pieszego, jednak nie dają ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych na zewnątrz domu. Nie najlepiej będą nadawać się do tego także inne popularne w ogrodach środki powłokowe, takie jak lakierobejce. Wyglądają pięknie, chronią przed deszczem i promieniami UV, ale... Nie są stworzone do tego, by po ich powierzchni stąpać. Odpowiedzią na wyzwanie stawiane przez powierzchnię drewnianego tarasu, może być natomiast naturalny olej do drewna.

Olej do drewna
Odnawianie olejowanej podłogi nie wymaga cyklinowania. To ważne, gdyż deski tarasu trzeba będzie co jakiś czas odświeżyć. W przypadku użycia nie do końca przystosowanych do tarasów powłok lakierniczych – zabiegi takie mogłyby okazać się potrzebne dosyć często. Olej rozwiązuje ten problem. Ma także kilka innych niewątpliwych zalet. Wnika wgłąb drewna nie zatykając porów, a dzięki temu drewno może oddychać. Zapobiega jego zawilgoceniu a także rozwojowi grzybów i pleśni. Chroni przed mikroorganizmami i szkodliwym promieniowaniem UV. Wszystko to sprawia, że dobrze zdaje egzamin pod gołym niebem. Ponadto olej zachowuje naturalny wygląd drewna, uwydatnia jego połysk i kolor. Jest przyjazny dla środowiska, ponieważ w procesie jego produkcji nie używa się z reguły substancji toksycznych. Drewno pomalowane olejem cechuje się też zwiększoną odpornością na wgniecenia. Olejowana powierzchnia tarasu będzie wymagać dość częstej pielęgnacji, to prawda. Nie wynaleziono jednak środka, który sprawdzałby się na drewnianym tarasie lepiej niż olej do drewna.

Poza renowacją, warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację tarasu na co dzień. Ważne jest, aby regularnie czyścić drewno, usuwając piach i brud, które niekorzystnie wpływają na jego wygląd, zwłaszcza po zimie. Naturalny surowiec pozwoli na stworzenie przyjemnej atmosfery, w której domownicy z chęcią będą spędzać czas.
Zaczerpnięte z: Agencja Royal Brand PR
Dodane przez: Maciej Wołodko
2012-06-25 16:23:36