Ogrodowe ścieżki

Ogrodowa ścieżka
Dodane przez: timtom.ch
Ścieżki ogrodowe mają na celu poprowadzenie nas suchą stopą po ogrodzie. Mogą prowadzić w kierunku ciekawej grupy roślin, do domu, nad oczko wodne lub do miejsca wypoczynkowego z altanką. Nie powinno być ich wiele w naszym ogrodzie, ponieważ zbyt dużo powierzchni utwardzonej może zrobić przytłaczające wrażenie. Może także stać się problemem z odprowadzaniem wody deszczowej.

Na rynku dostępnych jest wiele elementów, które umożliwiają budowanie ogrodowych ciągów komunikacyjnych. Dobierając odpowiednią nawierzchnię trzeba wziąć pod uwagę charakter ogrodu oraz własne upodobania. Warto także dopasować elementy ścieżki do elewacji budynku.

Kolor nawierzchni w naszym ogrodzie warto dobrać do odcienia elewacji, obecnej w ogrodzie małej architektury, tarasu, czy innych istotnych elementów. Dobierając barwy powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrany materiał na nawierzchnię nie jest zbyt jasny i nie będzie razić w blasku słońca. Duże wzory na ścieżkach ogrodowych mogą odwracać naszą uwagę od pięknych roślin ogrodowych. Ścieżki, które są dyskretnie wykończone, w kolorach ziemi, szarościach i brązach.
Wybierając odpowiedni materiał na ścieżki, prócz wytrzymałości materiału, powinniśmy zwracać uwagę na jego fakturę. Nierówna i różnorodna nawierzchnia będzie doskonale wyglądać w swobodnych kompozycjach ogrodowych. Kostka brukowa zdecydowanie lepiej będzie wglądać w krajobrazie ogródków miejskich ze strzyżonymi żywopłotami i uporządkowanej przestrzeni. Natomiast lekka, żwirowa nawierzchnia będzie doskonałym dodatkiem do rabat w stylu angielskim.

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym ścieżki ogrodowej. Dzięki jej niewielkim kształtom, można kształtować kręte drogi, małe ronda czy półkoliste schodki. Może mieć barwę od pastelowej po jaskrawą, powierzchnię gładką lub chropowatą. Może być także uszlachetniona za pomocą różnego rodzaju domieszek np. bazaltu.
Bardzo ciekawe ścieżki mogą także powstać z kostki kamiennej, której główną zaletą jest szlachetny, naturalny wygląd. Prócz popularnego granitu, dostępne są także elementy bazaltowe, marmurowe, kwarcytowe oraz porfirowe.

Nawierzchnie ze żwiru wyglądają naturalnie oraz dobrze komponują się z roślinami. Doskonale nadaję się na wykończenie ścieżek, placyków oraz podjazdów samochodowych. Bardzo ważne jest dokładne ubicie kolejnych warstw nawierzchni. Jednak taki rodzaj nawierzchni wymaga konserwacji i większej uwagi, ponieważ materiał szybko niszczeje.

Nawierzchnia ścieżki, bardzo często wykończona jest płytami kamiennymi. Mogą być one regularne lub łupane. Duże rozmiary takich płyt pozwalają na szybsze ułożenie ścieżki. Bardzo atrakcyjnie wygląda dróżka wyłożona płytami z piaskowca lub z łupków. W ogrodzie, bardzo dobrze spisuje się także klinkier. Dostępny on jest w różnych odcieniach czerwieni i brązu, a nawet bieli.
Tańszym rozwiązaniem, ale równie atrakcyjnym, jest cegła rozbiórkowa. Nadkruszone, odbarwione nadadzą szczególnego uroku w naszym ogrodzie.
Bardzo naturalnie wyglądają ścieżki wykończone brukiem drewnianym. Materiał ten wygląda w ogrodzie szlachetnie i bardzo dobrze komponuje się z roślinami. Takich elementów nie należy układać na styk, ponieważ pod wpływem wilgoci materiał pęcznieje. Mają one kształt klocków o przekroju kwadratowym lub pociętych okrąglaków. Bardzo dobrze sprawdza się twarde drewno np. dębowe. Wszystkie elementy powinny być zaimpregnowane oraz zabezpieczone środkiem grzybobójczym.

Inną opcją są podkłady kolejowe. Dzięki nim mogą powstać bardzo efektowne nawierzchnie. Układane w poprzek osi ścieżki, umożliwiają tworzenie ciekawych zatoczek. Taki układ poprzeczny belek skraca i poszerza optycznie ścieżkę. Dlatego też bardzo popularne jest układanie podkładów wzdłuż drogi.
Warto wiedzieć, że tego rodzaju materiał nie należy układać w słonecznym miejscu wypoczynku, ponieważ to impregnowane drewno wydziela chemiczne opary, które są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Niekiedy, na przykład do wykonania podjazdu dla samochodu, wykorzystuje się płyty betonowe, które występują w kolorze szarym, białym lub (zobacz www.secretclient.com) tez różowym. Dostępne są także ażurowe kratki wykonane z tworzywa sztucznego. Mają one zazwyczaj oczka w kształcie plastra miodu. Tego rodzaju materiał występuje zazwyczaj w kolorze zielonym lub też czarnym.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2023-03-03 07:02:06