Pandorea

Pandorea
Dodane przez: Jen 64
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/jen_in_brisbane/1597420536/
Rodzina: Bignoniaceae
Pochodzenie: Australia

Opis:
Pandorea (Pandorea jasminoides) Bardzo szybko rosnące pnącze, przez pierwotnych mieszkańców Australii nazywane Wonga-Wonga. Kwitnie długo i obficie - dlatego zaliczana jest do najpopularniejszych roślin tarasowych. Posiada bardzo ładne, ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty jasnoróżowe z ciemniejszym środkiem o kształcie dzwonkowatym. Jako jedno z niewielu pnączy może rosnąć bez podpór np. przy ścianie ogrodu zimowego.

Rozmnażanie:
Nasiona/sadzonki

Wysiew: Małe nasiona przykrywamy tylko bardzo lekko mieszanką ziemi do wysiewu z dodatkiem piasku lub perlitu. Umieszczamy je w jasnym i ciepłym miejscu o temp. 25°C. Ponieważ nasiona przykryte są bardzo cienką warstwą podłoża, które szybko przesycha, szczególną uwagę musimy zwrócić na nawadnianie.
Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po 6 tygodniach, niestety bardzo nieregularnie.

Czas wysiewu: możliwy cały rok

Pielęgnacja:
Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym, zimą powinniśmy zapewnić tak dużo światła, jak tylko będzie to możliwe. Optymalna temperatura zimowania wynosi 10°C. W czasie kwitnienia wymaga bardzo obfitego podlewania, zimą podlewanie (szczegóły w podanym źródle) ograniczamy. Pandorea jest bardzo wrażliwa na zbyt obfite podlewanie zimą. W czasie wegetacji nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskaładnikowym lub wiosną przy przesadzaniu mieszamy podłoże z nawozem długodziałającym. Nie wymaga podpór.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2017-09-18 06:33:04