Dobra kosiarka do Twojego trawnika

Kosiarka Honda
Dodane przez: Honda
Zaczerpnięte z: Honda
Piękny, gęsty i zdrowy trawnik to marzenie i cel każdego właściciela domu, działki czy ogrodnika. Pożądany efekt zależy od wielu czynników, nie tylko od doboru i jakości nasion, nawożenia, podlewania, ale również od prawidłowego koszenia.

„Prawidłowe koszenie trawnika rekreacyjnego polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest systematyczność. Poprzez regularne koszenie nie dopuszczamy do zakwitania a w konsekwencji - do zamierania źdźbeł trawy, skutkującego przerzedzeniem darni. Na początku wiosny kosimy darń rzadziej, następnie do początku sierpnia - 1 raz na tydzień a nawet częściej, zależnie od warunków atmosferycznych i dostarczonej wilgoci a co za tym idzie tempa wzrostu trawy.” – mówi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Drugą zasadą jest ścinanie 1/3 wysokości trawy czyli niedopuszczanie do jej przerostu. Pamiętajmy jednak, że darń przycięta zbyt nisko słabnie i zaczyna chorować. Trzecią zasadą prawidłowego koszenia jest stosowanie ostrych noży o wysokim standardzie wykonania, które zapewnią jak najlepszą jakość cięcia. Korzystnym dla rozkrzewiania się i odmładzania trawy są podwójne noże umożliwiające precyzję koszenia. Istotnym rozwiązaniem jest możliwość regulowania wysokości koszenia, pozwalająca na dostosowanie wysokości darni do wymogów pory roku.”

Kosiarka Honda
Dodane przez: Honda
Zaczerpnięte z: Honda
Ważnym krokiem do zapewnienia prawidłowej kondycji powierzchni trawiastych jest właściwy dobór kosiarki. Powinien być zaplanowany i przemyślany, by sprzęt spełniał nasze konkretne potrzeby i służył nam przez wiele lat. „Przy zakupie urządzenia do koszenia trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość powierzchni trawnika i rodzaj terenu czyli ewentualne nachylenia, zagłębienia i zakamarki. Od tego bowiem zależy czy powinniśmy zastosować kosę, kosiarkę elektryczną lub spalinową, czy też większą maszynę jak traktorek ogrodowy. W tym kontekście ważna jest również moc silnika i szerokość koszenia. Warto także spojrzeć na swój ogród kompleksowo i określić rodzaj zabiegów, jakie planujemy wykonywać oraz czas, który możemy im poświęcać. Najbardziej nowoczesny sprzęt jest tak zaprojektowany, by mógł służyć nie tylko do koszenia, ale również do aeracji, mulczowania czy zbierania liści.” – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Ważne jest także, by urządzenie było wyposażone w najnowsze technologie, było trwałe i solidne – po prostu dobrej jakości, która gwarantuje łatwą i wieloletnią eksploatację. Zakup taniej, często niedopracowanej maszyny może się okazać wielkim rozczarowaniem i stratą finansową, a użytkowanie dobrego markowego sprzętu jest bezpieczne, wygodne i na pewno sprawi użytkownikowi wiele chwil przyjemnej pracy w ogrodzie.”

Kryteria doboru urządzenia do koszenia – Vademecum Honda
Powierzchnia trawnika
To pierwszy element, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Małe powierzchnie można kosić kosiarką bez napędu. W przypadku kosiarki elektrycznej trzeba koniecznie wziąć pod uwagę długość kabla i dostęp do źródła zasilania. Większe powierzchnie, powyżej 400 m2, zdecydowanie wygodniej jest kosić kosiarką samobieżną, a powyżej 1500m2 warto wziąć pod uwagę wybór traktorka ogrodniczego. Jeśli powierzchnia trawiasta nie jest równa - ma różne stopnie nachylenia czy wgłębienia oraz zakamarki, miejsca trudno dostępne dla większej maszyny, to w takich miejscach najwygodniej jest użyć kosę.

Szerokość koszenia kosiarki
Szerokość koszenia należy rozpatrywać pod kątem wielkości powierzchni i czasu - im większa szerokość, tym krótszy czas koszenia. Kosząc trawnik o powierzchni 1 000m2 kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości minimum 2,5 km, a przy użyciu kosiarki o szerokości 53 cm trasa skróci się nawet do 1,9 km. Traktorkiem o szerokości koszenia 92 cm pokonamy trasę ok. 1 km. Jest to duże udogodnienie oraz oszczędność czasu i energii.

Jakość cięcia
Kosiarka Honda
Dodane przez: Honda
Zaczerpnięte z: Honda
Jakość cięcia wpływa na kondycję koszonej trawy, warto zatem przyjrzeć się systemowi noży, w jaki wyposażona jest kosiarka. Kosiarki Honda HRX oraz nowe modele z serii IZY - HRG 465 SDEX oraz HRG 536 VKE/VLE posiadają nowoczesny system podwójnych noży MicroCut® - dwa noże zapewniają częstsze ścinanie trawy i cięcie trawy na mniejsze kawałki. Prowadzący nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie pokos na mniejsze kawałki. Krążący następnie pokos wewnątrz korpusu ulega dalszemu rozdrobnieniu. Efektem tego systemu jest dokładniejsze rozdrabnianie i o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem oraz możliwość zbierania i mielenia liści jesienią.

W traktorkach ogrodowych Honda HF 2417HME/HT i HF 2622HM/2622HT zastosowano synchronizację pracy podwójnych noży, która utrzymuje właściwe położenie noży względem siebie, dzięki czemu zwiększa się dokładność koszenia. Warto jeszcze sprawdzić czy kosiarka jest wyposażona w regulację wysokości koszenia – funkcja ta, z szeroką opcją ustawień, umożliwia nam precyzyjne decydowanie o tym jak wysoka będzie trawa w naszym ogrodzie.

Sposób pielęgnacji trawy - mulczowanie
Przy wyborze kosiarki spalinowej warto także zastanowić się nad sposobem, w jaki pielęgnujemy lub będziemy pielęgnować trawnik: czy chcemy zbierać całą ściętą trawę i zutylizować ją na kompostowniku i jak duży jest nasz kompostownik, czy wolimy regulować ilość trawy pozostawionych na terenie trawnika. Kosiarki Honda HRX posiadają system mielenia zmiennego Versamow®, który.umożliwia regulowanie ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody. Natomiast nowe modele kosiarek IZY HRG 536 VKE/VLE oraz nowe traktory ogrodowe HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT zostały wyposażone w uproszczony system mielenia Versamow®, umożliwiający kierowanie koszonej trawy do kosza lub łatwe i sprawne przestawienie kosiarki na funkcję mielenia za pomocą jednej dźwigni.

Silnik
Moc, typ i jakość silnika rzutują przede wszystkim na wydajność urządzenia, ale także niezawodność maszyny. Warto zatem sprawdzić wartość jego mocy nominalnej, jeśli potrzebujemy maszyny efektywnej. Typ i marka zaś określają przede wszystkim jakość pracy, stopień bezawaryjności i bezpieczeństwo dla użytkownika oraz otoczenia. Stosowane w urządzeniach Honda 4-suwowe silniki spalinowe nie tylko są ciche i przyjazne dla środowiska, ale także zużywają mniej paliwa. Większość silników Honda zamontowanych w kosiarkach ma automatyczne ssanie, które zapewnia łatwe i szybkie uruchamianie urządzenia.

Zbiornik na paliwo
W przypadku kosiarek spalinowych, wielkość pojemnika na paliwo decyduje o czasie pracy, a w konsekwencji o wygodzie użytkownika – im zbiornik jest większy, tym dłuższy jest czas koszenia bez przerw koniecznych na uzupełnienie paliwa. Warto także zwrócić uwagę na umiejscowienie zbiornika – w najnowszych modelach kosiarek traktorowych Honda HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT, zbiornik umieszczony jest po prawej stronie maszyny - z dala od silnika. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, ponieważ paliwo nie nagrzewa się, ani nie traci na jakości.

Dodatkowe funkcje
W zależności od potrzeb, dobrze jest rozważyć możliwość wykonywania kosiarką dodatkowych czynności jak aeracja, wertykulacja czy zbieranie liści, a po dołączeniu lemiesza – odśnieżania. Takie rozwiązania zapewnią nam możliwość optymalnego wykorzystania urządzenia w naszym otoczeniu przez cały rok. Na przykład kosiarka Honda HRX 476C1 VKE jest jednocześnie też odkurzaczem i mielarką do liści, a traktorki ogrodowe Honda z serii HF w połączeniu z przystawkami pełnią również funkcje zamiatarki do chodników, podjazdów i uliczek przydomowych, piaskarki. Wraz z walcem z kolcami służą do aeracji i ugniatania trawników, a z lemieszem – sprawnie i szybko odgarniają śnieg. Do każdej maszyny można również dołączyć przyczepę o ładowności 350 kg.

Rodzaj napędu
Rodzaj napędu kosiarki wpływa na jakość pracy oraz łatwość i bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Napęd hydrostatyczny umożliwia płynny wybór prędkości jazdy do naszych preferencji i panujących na trawniku warunków. Podnosi również komfort i bezpieczeństwo pracy - aby zatrzymać maszynę wystarczy zwolnić dźwignię odpowiadającą za prędkość jazdy. Przykładem takiego rodzaju napędu jest stosowany w kosiarkach Honda HRX i nowych modelach IZY HRG 536 VKE/VLE Smart Drive® - innowacyjny system kontroli prędkości za pomocą ergonomicznych manetek. Jest to rozwiązanie intuicyjne i niezwykle wygodne w porównaniu do systemów zastosowanych w innych kosiarkach. Umożliwia użytkownikowi płynną i wręcz błyskawiczną zmianę prędkości poprzez jej dostosowanie do indywidualnych preferencji oraz wysokości i gęstości trawy.

Kosz
Wielkość kosza, jego mocowanie, waga, sposób opróżniania (ręczny lub automatyczny) a także materiał, z którego został wykonany w znacznej mierze usprawniają pracę. Zależnie od naszych potrzeb, wygodną opcją może też możliwość koszenia bez użycia kosza.

Wybierając urządzenie do koszenia warto jeszcze dodatkowo sprawdzić jakość obudowy – czy jest trwała i odporna na ewentualne uszkodzenia, czy maszyna wyposażona jest w blokady bezpieczeństwa i koła nie niszczące darni.
Zaczerpnięte z: COMUNICAT
Dodane przez: Beata Jeż
2013-05-14 09:10:43