Sukulenty doniczkowe

Niewielkie kwiaty kaktusa
Dodane przez: Holy Outlaw
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Sukulenty doniczkowe to grupa roślin o niezwykłej urodzie, które z byle powodu nam nie zwiędną lub zżółkną. Swoim niezwykłym pokrojem i ciekawym kształtem, z pewnością będą zdobić niejedną mieszkanie. Ciekawią deseniem, formą liści oraz stonowaną barwą. Doskonale będą komponować się w przestronnych domowych wnętrzach, np.: urządzonych w minimalistycznym stylu.

Sukulenty, zwane także roślinami gruboszowatymi, mają zdolność do przystosowania się do życia na obszarach suchych, poprzez magazynowanie wody w mięsistych liściach lub pędach. W zależności od miejsca, w którym gromadzą zapasy, sukulenty można podzielić na liściowe, pędowe oraz korzeniowe.

Sukulenty liściowe
Aloes
Dodane przez: srbichara
Zaczerpnięte z: http://www.sxc.hu
Rośliny te silnie rozwijają zgrubiałe liście. Niekiedy potrafią także przyjąć formę walcowatą lub (zobacz http://www.aristar.pl/) kulistą. Do sukulentów liściowych należą liczne okazy z rodzin aloesowatych, agawowatych czy gruboszowatych.

Sukulenty pędowe
Gromadzą wodę w tkankach rdzenia lub kory pędu, dlatego też łodygi tych roślin są przeważnie grube, walcowate lub kuliste. Powierzchnia pędów może być gładka lub pokryta brodawkami. Wiele odmian wyposażonych jest w ciernie. Tego typu sukulenty mogą posiadać w swojej masie nawet do 90% wody. Doskonale znoszą suszę, ponieważ łodygi nie tylko magazynują duże ilości wody, ale także ją oddają roślinie podczas suchych dni. Do tej grupy sukulentów należą kaktusowate, wiele okazów z rodziny wilczomleczowatych, toinowate.

Sukulenty korzeniowe
Gromadzą wodę w podziemnych bulwach pędowych lub w zgrubiałych korzeniach. Ta cecha pozwala roślinom przetrwać najdłuższy okres suszy. W ziemi zmniejszanie wilgotności następuje wolniej, a ryzyko zniszczenia rośliny np. przez zwierzę jest mniejsze.

Sukulenty w naszych domach nie tylko oszczędzają wodę, niezbędną do życia, ale także kwiaty, które są niewielkie, ale za to w jaskrawych kolorach. Dzięki temu łatwiej przyciągają owady, niezbędne do zapylenia. Następnie płatki szybko zasychają, tak by roślina mogła wytworzyć nasiona.

Agawa
Dodane przez: kretyen
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Niektóre gatunki po przejściu pory deszczowej, kiedy zgromadziły dostateczne zapasy wody potrzebnej do wytworzenia kwiatów, zakwitają masowo. Sukulenty są mało wymagające. Jeżeli chcemy podziwiać różnorodne formy kwiatów, powinniśmy naszym domowym sukulentom zapewnić warunki zbliżone do naturalnych oraz jak najwięcej światła. Wiosną i latem możemy je wynieść na balkon i taras, gdzie w czasie długich ciepłych dni będą miały najwięcej promieni słonecznych.

Wysokie temperatury nie są dla nich szkodliwe, jednak warto pamiętać, aby liście nie dotykały gorących szyb, a silnie nasłonecznione pomieszczenia wietrzyć. W okresie zimowych sukulenty przechodzą w czas spoczynku. Sukulenty najlepiej przezimować w temperaturze 12-15 stopni C. Warto pamiętać, że jeżeli zimą nie zapewnimy temperatury niższej niż latem, roślina nam nie zakwitnie.
Sukulenty nie powinny mieć stale wilgotnego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże przeschło. Warto im zapewnić podłoże przepuszczalne, żyzne. Rośliny te nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg wykonujemy dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: AD
2024-01-11 19:01:19