Gwiazda Betlejemska nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda Betlejemska
Dodane przez: Stars for Europe
Zaczerpnięte z: Stars for Europe
Święta Bożego Narodzenia uznawane są za jedne z najważniejszych w roku i wiążą się z pięknymi tradycjami. W tym okresie polskie domy przepełnione są licznymi ozdobami, które wprowadzają świąteczny nastrój i potęgują radosną atmosferę. Jedną z niezastąpionych roślin, stwarzających ogromną paletę możliwości dekoracyjnych, jest poinsecja, nazywana gwiazdą betlejemską. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby ta zimowa piękność, zamieniła się w niepowtarzalną dekorację.

Poinsecja zawdzięcza swoją popularność bogatej kolorystyce oraz różnorodnym rozmiarom. Cieszy się uznaniem, ponieważ nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, żeby podziwiać ją do nowego roku. Nie lubi stać w wodzie a zbytnie podlewanie prowadzi do wybarwienia lub utraty liści. Nadmiar wody jest dla niej bardziej szkodliwy, niż jej niedobór. W okresie kwitnienia wystarczy ją podlewać umiarkowanie raz na dwa dni. Aby zapobiec pojawianiu się plam i brązowych krawędzi na liściach, można raz na miesiąc dodać odżywkę. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej ok. 15-22°C, ale wytrzyma też małe wahania. Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła.

Gwiazda Betlejemska
Dodane przez: Stars for Europe
Zaczerpnięte z: Stars for Europe
Należy jednak pamiętać, że jej kondycja jest uzależniona od warunków przechowywania w sklepie. Cała troska pójdzie na nic, jeżeli roślina stała w ruchliwym miejscu i przeciągu. Powinno się wybrać poinsecję bez uszkodzeń, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki, znajdujące się w samym środku. Należy również sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce. Przed transportem należy ją starannie owinąć papierem i chronić przed mrozem.

Tę niesłychanie modną roślinę doniczkową można w łatwy sposób zaaranżować według własnych upodobań. Miłośnicy tradycji mogą stworzyć ciekawą kompozycję w drewnianej lub glinianej osłonce, dekorując ją naturalnymi dodatkami takim jak: mech, gałązki jodły, małe jabłuszka czy szyszki. Chcąc utrzymać kompozycję w stylu nowoczesnym warto sięgnąć po świece, kokardy z tafty, wstążki, metaliczne oraz proste, gładkie doniczki.

Gwiazda Betlejemska
Dodane przez: Stars for Europe
Zaczerpnięte z: Stars for Europe
Wymyślanie śmiesznych osłonek i dekorowanie poinsecji jest świetnym pomysłem na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Wystarczy zanurzyć dłoń w farbie i pozostawić odciski na papierowej gładkiej torbie. W ten sposób można uzyskać zabawną osłonkę. Przed wstawieniem, roślinę należy jedynie zabezpieczyć nieprzepuszczającą wody folią.

Poinsecję można otulać różnymi rodzajami materiałów, dodając jej szyku i elegancji. W zależności od nastroju okrycie z futra, czy filcu spowoduje, że nasza piękność będzie wystrojona jak prawdziwa gwiazda.

Dekorowanie poinsecji może wpisać się w piękną rodzinną tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Dodane przez: Kamila Żmijewska
2012-11-15 12:07:04