15 - 30 cm

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Gloksynia Defiance

Gloksynia Defiance

Niska roślina zielna, owłosiona. Liście duże, długoogonkowe, ustawione naprzeciwlegle. Kwiaty okazałe, dzwonkowato-rurkowe, ciemnoczerwone. Osiąga wysokość do 25 cm. Odporna na szkodniki i choroby.
Oregano

Oregano

Oregano posiada właściwości dietetyczne, pobudzające apetyt i ułatwiające trawienie. W kuchni służy nam do przyprawiania warzyw, serów i ryb. Dodaje się je do potraw mięsnych, sosów i zawiesistych zup. Należy do głównych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej.
Dzwonek skupiony Acaulis

Dzwonek skupiony Acaulis

Doskonała roślina na półcieniste miejsca w ogrodzie.
Wyrasta do 30-60 cm. Łodygo proste, mało rozgałęzione, sztywne. Liście odziomkowe jajowate,nieregularnie ząbkowane i pokryte ciemnofioletowymi włoskami. Kwiaty zebrane w gęste kwiatostany.
Zawciąg nadmorski  róż.

Zawciąg nadmorski róż.

Trwałe, intensywnie zielone ulistnienie i karminowo różowe kwiaty na wysmukłych szypułkach zapewniają ozdobę ogródka skalnego. Lubi stanowiska słoneczne, umiarkowanie wilgotne. Bylinę tą cechuje wyjątkowo długi okres kwitnienia od maja do września.
Kotula

Kotula

Bylina silnie rosnąca, tworząca darań. Pędy jedwabiście owłosione. Liście wąskojajowate, długości 3-5 cm, brązowozielone. Koszyczki kwiatowe zielonkawe o czerwonawych podkwiatkach. Kwitnie VII-VIII.
Śnieżyca

Śnieżyca

Drobna, dekoracyjna, roślina osiągająca wysokość do 30 cm, liście odziomkowe, równowąskie, o zaokrąglonym wierzchołku, szerokości 4-13 mm.
Kwiaty jeden, rzadko dwa na szczycie łodygi, dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu.
Fiołek rogaty Bowles Black

Fiołek rogaty Bowles Black

Nieduża, rozłogowa bylina o pachnących, ciemnych kwiatach pojawiających się już w przedwiośniu. Liście o sercowatym kształcie tworzą niskie rozety. Rozrasta się stosunkowo szybko tworząc malownicze kępy. Wnosi do ogrodu powiew wiosny.
Rdest pokrewny

Rdest pokrewny

Obficie kwitnąca i rozrastająca się roślina. Dorastając do wysokości 15-30cm, kwitnie od lipca do września, tworzy kolorowe kolby delikatnych, drobnych kwiatków. Rozpoczynając kwitnienie kwiaty mają kolor jasnoróżowy, w czasie rozkwitu zmieniają go stopniowo na bordowy. Można ją zastosować w ogrodach skalnych i ogrodach naturalistycznych.
Fiołek rogaty Blue Perfection

Fiołek rogaty Blue Perfection

Niewielka, pachnąca roślina o sercowatych liściach tworzących niewielkie, niskie rozety. Kwiaty pachnące jasnofioletowe. Kwitnie wiosną. Szybko się rozrasta i tworzy malownicze kępy.