Ogród
Chwasty
Dodane przez: niicedave
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/33671002@N00/3404972278/

Walka z chwastami

Poza wiosennym przekopywaniem i spulchnianiem gleby, bardzo ważną rolę odgrywa również odchwaszczanie. Chwasty to naturalni i odwieczni towarzysze roślin uprawnych. Choć rosnące od zawsze tuż obok siebie, to właśnie ich plonów nie chcemy.
Rosnąc wbrew naszej woli pozbawiają nasze rośliny substancji pokarmowych i życiowej przestrzeni.
Schody ogrodowe
Dodane przez: subactive photo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/subactive/3018426616/

Schody ogrodowe

Schody ułatwią nie tylko komunikację pomiędzy poziomami. Przyczynią się również do znacznego poprawienia estetyki lub staną się głównym elementem kompozycji ogrodu. Stopnie powinny być wygodne i bezpieczne. To podstawowy warunek.
Stopnie niskie i szerokie, z pewnością staną się bezpieczne dla biegających dzieci, a i nam nie utrudnią przemieszczania się po ogrodzie.
Pierwsze przymrozki
Dodane przez: Zixii
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Rośliny balkonowe zimą

Nim zima na dobre rozgości się w naszych ogrodach musimy pamiętać, by zadbać o rośliny balkonowe i tarasowe. Wszystkie drzewka domowe powinny zostać przeniesione do pomieszczeń, gdzie będą mogły z powodzeniem przezimować. Podobnie musimy postąpić z roślinami wysianymi do gruntu, o których mówi się, iż są odporne na mrozy.
Szpadel
Dodane przez: fmckinlay
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/fmckinlay/3529502316/

Regulówka i inne prace

Jedną z prac, jakie mamy do wykonania w ogrodzie w październiku jest przekopanie zwolnionych powierzchni w ogrodzie.
Zawsze powinniśmy wykorzystywać do tego szpadel, nigdy widły. Przekopaną glebę pozostawiamy w tzw. ostrej skibie, bez zagrabiania. Ostra skiba wpływa na przemrożenie gleby. Poprawi to jej strukturę i przyczyni się do zgromadzenia przez nią większej ilości wody z opadów.
Aby odpowiednio spulchnić glebę powinniśmy wbić w glebę całe ostrze szpadla. Będzie nam łatwiej, jeśli wbijemy je pionowo, nie pod ukosem. Kopiemy tylko glebę przeschniętą.
Pelargonie
Dodane przez: amandabhslater

Ogród na balkonie

Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.
Winobluszcz pięcioklapowy
Dodane przez: guldfisken

Kolory jesieni

Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.
Fuksja
Dodane przez: Tanaka Juuyoh
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/tanaka_juuyoh/2694208402/

Fuksja

Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.
Francuskie ogrody
Dodane przez: caspermoller
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/caspermoller/2675050642/

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.
Pergola
Dodane przez: sheilaellen
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sheilaellen/113508086/

Budujemy pergole i arki

Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie.
Cięcie pędów jabłoni
Dodane przez: e-ogrody.com
Zaczerpnięte z: e-ogrody.com

Cięcie jabłoni i gruszy

W tych ogrodach, w których nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, jabłonie i grusze możemy formować. Uzyskać możemy do wyboru: korony wachlarzowe, wrzecionowate, sznury skośne lub poziome.
Po uformowaniu podstawowego szkieletu drzewa, jabłonie i grusze przycinamy głównie pobudzając wzrost ostróg oraz bocznych kwitnących pędów.