Rośliny balkonowe zimą

Pierwsze przymrozki
Dodane przez: Zixii
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Nim zima na dobre rozgości się w naszych ogrodach musimy pamiętać, by zadbać o rośliny balkonowe i tarasowe. Wszystkie drzewka domowe powinny zostać przeniesione do pomieszczeń, gdzie będą mogły z powodzeniem przezimować. Podobnie musimy postąpić z roślinami wysianymi do gruntu, o których mówi się, iż są odporne na mrozy. Mamy tu na myśli bukszpany czy ligustry. Z pewnością pozostawione zimą w donicach na otwartej przestrzeni - nie przeżyją. Zimą donica i jej zawartość przemarzną na wskroś i rośliny nie będą mogły czerpać wody i uschną.

Na niemal każdym tarasie czy balkonie znajdziemy pnącza, które owinęły się już tak mocno wokół balustrad i kratek, że nie będziemy potrafili przenieść ich gdziekolwiek. Te okazy będziemy musieli otoczyć specjalną ochroną. Donice lub inne pojemniki, w których rosną ustawmy więc na grubej płycie styropianowej lub drewnianej i owińmy je folią z pęcherzykami powietrza. Równie dobrze donice lub pojemnik możemy obudować styropianem, otoczyć liśćmi czy sianem. Górę zimujących na dworze roślin dobrze jest okryć gałązkami iglaków lub dodatkową warstwą mulczu. Pamiętajmy, by okresowe wzrosty temperatury wykorzystać do podlewania naszych roślin.

Przenoszenie roślin powinniśmy rozpocząć wraz z nadejściem pierwszych nocnych przymrozków. Tak dzieję się najczęściej właśnie teraz, w połowie października. Wiele jednak roślin przeżyje niewielkie minusowe temperatury, nawet do -5°C. Pamiętajmy więc - najlepiej przenosić rośliny możliwie najpóźniej. Pozwoli to na przyspieszenie rozwoju pędów i zwiększenie ich odporności w pomieszczeniu, w którym będą zimowały. W momencie spadku temperatury do -5°C takie rośliny jak oliwka, mirt, chruścina, oleander powinny zostać osłonięte. Temperatury poniżej -5°C powinny zmusić nas byśmy przenieśli nasze roślinki do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Inne rośliny, jak lagerstermia szlachetna, wawrzyn, kalina wawrzynowata zniosą krótkotrwałe noce przymrozki do -10°C. Te roślinki lepiej przezimują dobrze osłonięte przed wiatrem i zabezpieczone na dworze, niż w zbyt ciemnym i ciepłym pomieszczeniu.

Rośliny miękkie, zielne, są bardziej wrażliwe na mróz niż zdrewniałe. Z kolei z roślin zdrewniałych, to rośliny wiecznie zielone znoszą minusowe temperatury gorzej niż te zrzucające liście.

Idealnym miejscem, do którego moglibyśmy przenieść nasze rośliny może być nieogrzewany ogród zimowy, jasny i chłodny. Równie dobrze możemy wykorzystać klatkę schodową, jasną piwnicę, garaż czy nawet strych i oszklony dziedziniec. Pamiętajmy, by powieszenie było raczej dość chłodne i jasne, niż ciepłe i ciemne.
W pomieszczeniu, w którym będziemy zimować nasze roślinki będziemy musieli zadbać o temperaturę, by nie spadła poniżej 5°C i nie przekroczyła 15°C. Zadbajmy również o dobre wietrzenie pomieszczenia. Pamiętajmy, by również zimą te przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach rośliny podlewać regularnie. Rośliny potrzebują niewiele wody, ziemia w donicach nigdy nie powinna być jednak całkiem sucha.

Chcąc zapobiec chorobom i szkodnikom mogącym atakować nasze rośliny powinniśmy dbać o to, by usuwać zwiędłe liście i pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli jednak nasze rośliny zaatakował szkodnik możemy walczyć z nim również zimą. Zapobiegnie to dalszym szkodom naszej kolekcji.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:03:02