Strefa 7B

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Oregano

Oregano

Oregano posiada właściwości dietetyczne, pobudzające apetyt i ułatwiające trawienie. W kuchni służy nam do przyprawiania warzyw, serów i ryb. Dodaje się je do potraw mięsnych, sosów i zawiesistych zup. Należy do głównych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej.
Milin amerykański flamenco

Milin amerykański flamenco

Bardzo efektowne pnącze, obficie kwitnące o silnie rosnącym pnączu i atrakcyjnych, trąbkowatych, czerwonych kwiatach. Wspina się przy pomocy korzeni czepnych, ale w młodości wymaga podwiązywania. Duże, czerwonopomarańczowe kwiaty ładnie kontrastują z ciemną zielenią liści. Kwitnie znacznie obficiej po przycięciu. Dość wrażliwy na mrozy, wymaga osłoniętych stanowisk i żyznych gleb.
Mięta

Mięta

Świeże liście mięty stanowią wyśmienity dodatek do sałatek, warzyw, mięs, czy napojów, a zalane wrzątkiem i zaparzone przez krótki okres będą wyśmienitym napojem pitym na gorąco lub jako napój chłodzący. Napary z mięty nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i chorych na nerki. Ściętą miętę powinniśmy suszyć w cieniu w przewiewnym miejscu lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 35oC.
Szałwia

Szałwia

Świeże liście doskonałe są do mięs, drobiu, ryb i sosów, sałatek, czy deserów. Ich silne działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w leczeniu chorób jamy ustnej, a przygotowywane napary łagodzą zapalenia skóry. Szałwia obniża również poziom cukru we krwi i poprawia pracę układu trawiennego. Działa pozytywnie na objawy zmęczenia, czy wyczerpania. Powinny jej jednak unikać kobiety w ciąży. Pamiętajmy również, iż szałwia jest silnym lekiem antyseptycznym i stosowana w nadmiarze może powodować lekkie zatrucia.