Butea

Butea
Dodane przez: asis k. chatt
Rodzina: Leguminosae (Fabaceae) - motylkowat
Pochodzenie: Azja (Indie, Indochiny).

Opis: Drzewo średniej wielkości, wolnorosnące, w ojczyźnie dorastające do 15 m wysokości. Szczególnie atrakcyjne są bardzo duże, zebrane w kwiatostany kwiaty, o niepowtarzalnym, łudeczkowatym kształcie.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Wysiew: Przed wysiewem polewamy nasiona gorącą wodą, następnie moczymy je w ciepłej wodzie przez 24 - 48h. Po tym czasie umieszczamy w podłożu do wysiemu na głębokości 1 cm i przenosimy w jasne i ciepłe miejsce (temp. ok. 25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża.

Czas wysiewu: możliwy całoroczny - szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Latem powinna stać w jasnym, półcienistym do słonecznego ciepłym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w temp. powyżej 15°C, pomieszczenie - w przypadku zrzucenia lisci przed zimą - może być ciemne. Wymaga regularnego, obfitego podlewania - należy jednak zwracać uwagę aby jej nie przelać. Jest wrażliwa na zbyt wilotne podłoże, a zwłaszcza stojącą wodę. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże całkiem nie wyschło. Powinno być ono żyzne, dobrze przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub perlitu.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną - zaraz po rozpoczęciu wegetacji - mieszamy przed posadzeniem podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-02 14:31:43