Gwiazda Betlejemska

Gwiazda betlejemska
Dodane przez: STARS FOR EUROPE
Zaczerpnięte z: STARS FOR EUROPE
Poinsecja, czyli inaczej gwiazda betlejemska lub wilczomlecz piękny (Euforbia pulcherrima) jest chyba jedną z najbardziej charakterystycznych roślin dla świąt Bożego Narodzenia. Ten doniczkowy kwiat stanowi doskonałą dekorację domu, która nie tylko ozdobi, ale także rozweseli domowe wnętrze. Podpowiadamy, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby pięknie i długo kwitła.

poinsecja należy do rodziny wilczomleczowatych, liczącej około 2 tys. gatunków. Roślina ta pochodzi z Meksyku i charakteryzuje się ciekawymi liścikami kwiatowymi, które tworzą rozetę w kolorze czerwonym, łososiowym lub kremowym. kwiaty poinsecji są żółte i niewielkie. Gwiazdy betlejemskie są roślinami dnia krótkiego. Oznacza to, że rośliny wytwarzają liście przykwiatowe przy krótkim 10-godzinnym dniu. Większa ilość światła hamuje tworzenie kwiatów, a pobudza wzrost liści.

Uprawa
Gwiazda betlejemska
Dodane przez: STARS FOR EUROPE
Zaczerpnięte z: STARS FOR EUROPE
Poinsecja potrzebuje sporo ciepła i jasnego stanowiska oraz torfowego, wilgotnego podłoża. Optymalna temperatura do uprawy powinna oscylować w przedziale 18-22 stopni Celsjusza. Roślina kwitnie w grudniu i styczniu, nie należy jej narażać na kontakt z zimnym powietrzem. Warto także zadbać aby nie stała w przeciągu. Zbyt zimne stanowisko powoduje żółknięcie liści, a z kolei zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szybkiego przekwitnięcia rośliny.

Podlewanie
Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, ponieważ zwiędnięty okaz może już nie odzyskać swojej dawnej urody. Jednak nadmiar wody może także zaszkodzić roślinie, dlatego należy podlewać ją z umiarem – najlepiej raz na dwa, trzy dni. Nadmiar wody trzeba usunąć z podstawki. Gdy w pomieszczeniu jest sucho, warto rozpylić mgiełkę wokół rośliny lub zastosować nawilżacz powietrza.

Co zrobić z przekwitniętą gwiazdą betlejemską?
Gwiazda betlejemska
Dodane przez: STARS FOR EUROPE
Zaczerpnięte z: STARS FOR EUROPE
Niestety gwiazda betlejemska dość szybko przestaje być atrakcyjną rośliną. Większość osób po prostu ją wyrzuca. Można jednak przechować ją do następnego roku i doprowadzić do kolejnego kwitnienia. W tym celu należy pod koniec lutego stopniowo ograniczyć podlewanie i przenieść ją w chłodniejsze miejsce. Kolejnym zabiegiem, jaki należy przeprowadzić jest przycinanie. Pędy rośliny trzeba skrócić do wysokości około 10 cm. Poinsecja w tym czasie powinna stać w ciemnym pomieszczeniu bez podlewania. Po upływie dwóch miesięcy przesadzamy ją do świeżego podłoża i stawiamy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Należy także rozpocząć obfite podlewanie (serwis) bezlistnej poinsecji. Po kilku tygodniach należy zacząć ją zasilać, najlepiej nawozami dla roślin o dekoracyjnych liściach.

Aby gwiazda betlejemska zachwycała swoją urodą w boże narodzenie, należy we wrześniu sztucznie skrócić dzień. W tym celu trzeba wynieść roślinę do ciemnego pomieszczenia lub nakryć ją kartonem. Poinsecja powinna być zacieniona przez 14 godzin w ciągu doby. Należy także ograniczyć podlewanie i obniżyć temperaturę jej otoczenia do ok. 15 stopni Celsjusza. Po upływie dwóch miesięcy należy ją odkryć, nawozić co dwa tygodnie i później już tylko czekać aż pięknie zakwitnie, a liście szczytowe zabarwią się na czerwono!

Choroby i szkodniki gwiazdy betlejemskiej
Liście poinsecji wskutek małej ilości światła lub przechłodzenia rośliny, żółkną i opadają. Roślina może być atakowana przez takie szkodniki jak ziemiórki, wciornastki, przędziorki czy mączlika szklarniowego. Podczas kupowania gwiazdy należy zwrócić uwagę, czy jest zdrowa, silna i czy nie ma uszkodzonych pędów. Warto także zaglądnąć pod liście, by wykluczyć mszyce lub początki choroby.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2017-10-14 07:13:05