Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie
Dodane przez: OakleyOriginals
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
We współczesnym ogrodnictwie, oprócz barwnych kwietnych rabat, coraz częściej spotyka się miejsca wyznaczone pod uprawę warzyw czy ziół. Wiele osób decyduje się na wydzielenie nawet niewielkiego fragmentu działki na ogródek ziołowy, na którym można stworzyć ziołowe rabaty. Rośliny te nie tylko będą stanowić ozdobę ogrodu, ale także wypełnią go aromatem i przydadzą się w kuchni. Zioła mają także korzystny wpływ na zdrowie, ale także na rośliny rosnące w ich sąsiedztwie. Rośliny te wydzielają olejki eteryczne zawierające fitoncydy, które wabią pożyteczne owady i odstraszają szkodniki.

Uprawa ziół w ogrodzie
Aby zioła w ogrodzie dobrze rosły, powinny być uprawiane na cichym i dobrze nasłonecznionym stanowisku. Gleba pod uprawę powinna być przepuszczalna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Piaszczyste podłoże można użyźnić kompostem. Zioła nie potrzebują intensywnego nawożenia. Wystarczy, by co roku rośliny jednoroczne wysiewać w innym miejscu, a wieloletnie pod koniec sierpnia zasilić kompostem.

Zioła w ogrodzie
Dodane przez: KateMonkey
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Warto wiedzieć, że estragon, kminek, koper i lubczyk nie potrzebują bezpośredniego słońca. Z kolei mięta preferuje stanowiska wilgotne. Hyzop, lawenda, lebiodka, tymianek i wiesiołek tolerują suszę i mogą rosnąć nawet na glebie piaszczystej.

Pielęgnacja
Zabiegiem, o którym warto pamiętać jest ogławianie, czyli odcinanie wierzchołków roślin. Zabieg ten ma na celu przyspieszenie wzrostu roślin oraz zapobieganie zawiązywaniu się owoców. Po kwitnieniu zioła, które są krzewinkami, czyli lawenda, hyzop, szałwia lub tymianek, warto przyciąć tak, by zachowały zwarty pokrój.

Należy pamiętać, że przycinanie sięgające zdrewniałych części łodygi może sprawić, że roślina uschnie. Z uwagi na to zabieg trzeba wykonywać tylko w części zielonej.

Na wiosnę ziołowe grządki warto wysypać grysem lub korą, dzięki czemu lepiej będą zatrzymywać wilgoć. Zabieg ten utrudni ponadto wzrost chwastom.

Zioła w doniczce powinny stać w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Doniczka na zioła powinna mieć na dnie drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż jej nadmiar powoduje gnicie bryły korzeniowej. Ziemia do uprawy powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Nie można także zapomnieć o regularnym i intensywnym podlewaniu. Podczas silnych upałów rośliny trzeba nawadniać nawet dwa razy dziennie.

Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale można także spotkać byliny. W zimie rośliny te trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze nie przekraczającej 10 stopni C. Przez całą zimę podlewanie powinno być ograniczone, jednak należy zwrócić uwagę, by nie przesuszyć bryły korzeniowej.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2019-07-29 12:04:18