Szklarnie ogrodowe

Szklarnia ogrodowa
Dodane przez: findfado
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Smaczne pomidory, świeża sałata, pachnące zioła czy piękne kwiaty to częste widoki spotykane w przydomowych ogrodach. Zmienna pogoda może zaszkodzić ogrodowym roślinom, a w szczególności tym, które pochodzą z cieplejszej strefy klimatycznej. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią osłonę i ochronę roślin. Idealnym rozwiązaniem może okazać się szklarnia ogrodowa.

Szklarnie ogrodowe to zamknięte pomieszczenia w całości pokryte szkłem. Wykorzystują one maksymalnie ciepło i światło, a także tworzą odpowiedni mikroklimat. Taka szklana budowla uchroni nasze ogrodowe warzywa i kwiaty przed przymrozkami, a rośliny o długim okresie wegetacji wydadzą lepsze plony.

Rodzaje szklarni
Obecnie na rynku dostępne są zestawy do montażu szklarni, które składają się z gotowych elementów do złożenia. Wyróżniamy szklarnie wolnostojące swoim wyglądem przypominające altany, szklarnie przyścienne wymagające dużej powierzchni, małe szklarnie ogrodowe drewniane czy wykonane z aluminium. Gotowe konstrukcje to niestety większy wydatek, jednak korzyści płynące z posiadania szklanego domku w ogrodzie są często bezcenne.

Lato i zima w szklarni
Szklarnie przydomowe latem należy dobrze wietrzyć, ponieważ temperatura wyższa niż 35 stopni Celsjusza hamuje wzrost roślin. Dodatkowo duże różnice między dniem, a nocą mogą zaburzyć gospodarkę wodną hodowanych roślin. Skutkiem tego może być np. pękanie skóry pomidorów. Latem warto także zadbać o ochronę roślin przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Z kolei zimą warto zatroszczyć się od odpowiednią izolację dachu i ścian szklarni specjalnie do tego przeznaczoną folią. Mróz jest szczególnie niebezpieczny dla roślin pochodzenia egzotycznego. Rośliny w szklarni powinny być także chronione przed przeciągami.

Szklarnia ogrodowa
Dodane przez: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Szklarnię można ogrzewać za pomocą energii elektrycznej, gazu przesyłanego z sieci lub z butli. Ogrzewanie elektryczne jest co prawda kosztowną inwestycją, ale nie zwiększa wilgotności powietrza szklarni, która często jest przyczyną wielu chorób roślin.

Własnoręczna budowa szklarni
Pierwszym krokiem do stworzenia ogrodowej szklarni jest wykonanie pomiarów. Jej wielkość to oczywiście indywidualna sprawa, ale warto zadbać, by zajmowała nie mniej niż 10-15 m² powierzchni. Wolnostojącą szklarnię należy usytuować tak, by dłuższa oś przebiegała z kierunku wschodniego na zachód. Najlepsze miejsce dla szklarni to południowy skraj naszej działki.

Szklarnie ogrodowe to jedne z niewielu budowli (małej architektury), na których nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę. Natomiast zamiar postawienia takiej konstrukcji należy zgłosić we właściwym urzędzie terytorialnym, przedstawiając sposób, zakres i termin prowadzonych prac budowlanych. Szklarnia postawiona bez pozwolenia powinna mieć powierzchnie zabudowy nie większą niż 25 m². Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża, które powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Jeżeli gleba na naszej działce nie spełnia tych oczekiwań, warto zakupić odpowiednie podłoże i rozłożyć je na planowanym terenie szklarni. Warto pamiętać, że podłoże powinno być dobrane w zależności od rodzaju roślin, jakie zamierzamy uprawiać.

Gdy już podłoże mamy gotowe, można zabrać się za stawianie konstrukcji. Wielkość fundamentów należy dostosować do rozmiarów szklarni. Można wykonać je za pomocą wbitych w podłoże słupów i płyt fundamentowych lub wylać beton do wcześniej przygotowanej formy.

Szklarnia ogrodowa
Dodane przez: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Do wykonania konstrukcji stosuje się różnego rodzaju materiały. Najczęściej są to gotowe konstrukcje z aluminium. Taki szkielet można także wykonać samodzielnie. Można to zrobić z metalowych teowników lub z drewna. W pierwszym przypadku materiał wymaga odpowiedniej ochrony przed rdzą, zaś w drugim należy zastosować impregnat do drewna, by było wytrzymałe i trwałe.

Do szklenia najlepiej jest używać specjalnego szkła ogrodniczego, które jest tańsze oraz posiada odpowiednią dla roślin przepuszczalność światła. Pochyłość takiego dachu nie powinno być mniejsza od 20 stopni. Podczas tworzenia dachu należy wziąć pod uwagę konieczność wietrzenia w trakcie upałów. W tym celu warto zastosować okna uchylne i możliwość otwierania ścian bocznych. Ze względu na to, że w Polsce w większości wieją wiatry z zachodu, ściana zachodnia szklarni powinna mieć możliwość otwierania, a także powinna mieć dodatkowe podpory.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2013-01-03 11:20:59