Przycinanie roślin dla zapominalskich

GARDENA Comfort pila kabłąkowa 760
Dodane przez: GARDENA
Zaczerpnięte z: GARDENA
Dla wszystkich ogrodników, którzy zapomnieli przyciąć rośliny latem i późną jesienią mamy dobre wieści – nie wszystko stracone! Mamy szansę nadrobić zaległości. To właśnie na początku roku przy sprzyjającej i łagodnej pogodzie na zewnątrz zaczynamy przycinanie drzew i krzewów, dla których zabrakło czasu przed zakończeniem sezonu. Drobno pocięte drewno można wykorzystać jako ściółkę pod krzewy oraz do wysypania ścieżek w ogrodzie. GARDENA zaprezentuje jak wykonać zabiegi pielęgnacyjne w sposób bezpieczny dla ogrodnika oraz roślin.

Drzewa i krzewy - nie tylko te sadzone dla owoców, wymagają prześwietlenia w takim samym stopniu, jak te rodzące owoce. W pierwszych latach po posadzeniu potrzebne są zazwyczaj tylko niewielkie ingerencje. Jeśli zdarzyło nam się zapomnieć o tym obowiązku, możemy dokonać cięcia odmładzającego w zimie. Okres ten jest dobry dla roślin ponieważ soki nie płyną jeszcze w górę łodyg. Dodatkowo zimą rany po cięciu szybciej się goją.

Na początek - krzewy
Nożyce do gałęzi i krzewów StarCut
Dodane przez: Gardena
Zaczerpnięte z: Gardena
Warto zadbać o żywopłoty, aby skutecznie chroniły nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Nawet dzikie krzewy wymagają do czasu do czasu cięcia prześwietlającego. W tym celu wystarczy uciąć kilka starych pędów i w ten sposób zapewnić dostęp do światła młodszym gałęziom. W tym celu GARDENA poleca akumulatorowe nożyce ComfortCut, służące do cięcia krzewów, wyposażone są w wysoko wydajny akumulator litowo-jonowy, wskaźnik LED do kontroli poziomu naładowania akumulatora oraz regulowany uchwyt. Precyzyjnie szlifowane noże pokryte powłoką antyadhezyjną mogą być z łatwością wymieniane, bez konieczności stosowania narzędzi. W celu ułatwienia pracy do nożyc można dołączyć teleskopowy trzonek. Pomaga to przy przycinaniu trawnika i niskich krzewów. Dodatkowo narzędzie jest wyposażone w wymienne ostrze do trawy i bukszpanu oraz do przycinania krzewów.

Trudniejsze wyzwania
GARDENA podkaszarka żyłkowa SmallCut 300
Dodane przez: Gardena
Zaczerpnięte z: Gardena
Po rozgrzewce warto kontynuować jesienne prace w ogrodzie. Drzewa owocowe i ozdobne należy przyciąć zaraz po posadzeniu. Zagwarantuje to odpowiedni kształt. Już teraz należy wybrać boczne pędy, które później będą tworzyły szkielet korony drzewa. Pędy konkurencyjne koniecznie trzeba usunąć. Zalicza się do nich takie pędy, które rosną do wewnątrz i wyraźnie utrudniają rozwój kształtnej korony. Ultra lekkie, poręczne i wydajne nożyce do gałęzi GARDENA Comfort z przekładnią AL 500 idealnie nadają się do cięcia twardego i suchego drewna. Ich nowa, opatentowana przekładnia zębata zwiększa wydajność cięcia o 38%. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew idealne będą teleskopowe nożyce do gałęzi Comfort StarCut 410 BL marki GARDENA. Dzięki wysuwanemu, trzonkowi o długości od 230 cm do 410 można przycinać gałęzie bez konieczności użycia drabiny.

Warto pamiętać!
Zbyt późno wykonane korekty mogą powodować rozległe rany lub nieładne korony. Zwłaszcza w przypadku drzew ważne jest, aby wyhodować pionowy przewodnik i uformować symetryczne gałęzie. Potem należy już tylko prześwietlać za gęste korony drzew i krzewy. Po przycięciu drzew i krzewów gromadzi się duża ilość gałęzi, które można z pożytkiem wykorzystać w ogrodzie. Te pocięte na drobne kawałki przydadzą się do wysypywania ścieżek. Należy jednak zadbać, o to aby używać tylko zdrowych gałęzi. Drzewa z widocznymi oznakami chorób grzybiczych nie wolno przerabiać na sieczkę, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienie zarodników grzybów.
Zaczerpnięte z: ComPress S.A.
Dodane przez: Dominik Desperak
2019-07-29 12:04:18