Rok w ogrodzie - grudzień

slider_grudzien
Dodane przez: Jan Tik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/jantik/308709862/
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Rośliny ogrodowe zazwyczaj są wytrzymałe na mróz czy niesprzyjającą pogodę. Jednak w każdym ogrodzie znajdą się gatunki, które nie najlepiej znoszą zimowe, wietrzne dni. Takie okazy, a także nowo posadzone byliny czy egzotyczne rośliny warto okryć agrowłókniną oraz dobrze wokół wyściółkować podłoże. Szczególnie istotne jest to, gdy pogoda jest mroźna i wietrzna – wtedy pędy roślin są najbardziej narażone na przemarzanie.
Warto pamiętać, ze rośliny można okrywać wyłącznie materiałami przewiewnymi takimi jak agrowłóknina, słoma czy papier. Błędem jest stosowanie filii plastikowej, ponieważ nie odprowadza ona wilgoci. Roślina ulega zaparzeniu i jest atakowana przez choroby grzybowe.

Mokry, ciężki śnieg zalegający na naszych ogrodowych roślinach może zdeformować ich korony, a nawet je połamać. Dlatego należy pamiętać o regularnym strzepywaniu śniegu z gałęzi, a te zagrożone złamaniem, warto podeprzeć.

Zadbajmy także o drzewa i krzewy owocowe. W puszystym śniegu myszy mogą wydrążyć rozległe korytarze w celu dobrania się do korzeni młodych roślin. Aby temu zapobiec mocno udeptujmy śnieg wokół pnia.
Z porzeczek, agrestu i winorośli warto przygotować zdrewniałe sadzonki. W tym celu należy pociąć pędy na odcinki 20-25cm, a część wierzchołkową odrzucić. Tak gotowe sadzonki należy przechowywać w temperaturze 4-5°C.
Drzewka posadzone blisko pola, mogą być narażone na obgryzanie przez sarny oraz zające, dlatego można je zabezpieczyć plastikowymi osłonkami na pnie.

W okresie zimowym należy także systematycznie sprawdzać przechowywane bulwy oraz cebulki bylin. Te gnijące oraz uszkodzone przez pleśń należy wyrzucić, resztę warto spryskać preparatem grzybobójczym.

Podczas odśnieżania ścieżek i placyków unikajmy zrzucania zbyt dużej ilości śniegu, ponieważ pod jego ciężarem trawnik będzie źle zimować, a na wiosnę mogą w tych miejscach pojawić się łyse placki. Warto także zrezygnować z posypywania ścieżek solą, ponieważ trawa jest wyjątkowo wrażliwa na zasolenie.
Dodatkowo unikajmy chodzenia po trawniku szczególnie podczas mrozów, odwilży czy opadów śniegu. Deptanie murawy może znacznie pogorszyć stosunki wodno – powietrzne w glebie.

W okresie zimowym warto także zadbać o nasz ogrodowy staw oraz rybki w nim żyjące. Częstym problemem jest niedostatek tlenu, ponieważ pod taflą lodu, woda nie ma kontaktu z powietrzem.
Przed przyjściem pierwszych przymrozków na powierzchni wody można położyć styropianowy pływak lub pływającą grzałkę. Jeżeli nie mamy takiej możliwości należy pilnować, aby lód nie pokrył całej powierzchni wody. Można go kruszyć, ale w taki sposób aby nie uszkodzić folii uszczelniającej zbiornik.

Na balkonie pozostawiamy tylko te rośliny, których na zimę nie powinno przenosić się do mieszkania. Resztę roślinek balkonowych należy przechować w pomieszczeniu jasnym, chłodnym. Nie można zapomnieć o ich podlewaniu raz na dwa lub trzy tygodnie. Trochę częściej podlewamy rośliny stojące w cieplejszych pomieszczeniach. Oglądamy także liście – jeżeli zauważymy na nich oznaki chorób lub szkodników, należy okazy opryskać odpowiednimi preparatami.
Warunki panujące zimą nie sprzyjają także roślinom pokojowym. Krótkie dni, suche powietrze w pomieszczeniu może spowalniać wzrost roślin doniczkowych. Dobrze postawić takie rośliny jak najbliżej okna, aby zapewnić jak najwięcej światła. Nie można także zapomnieć o regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści rośliny.

Gdy nie wykonujemy w ogrodzie dużych prac, można zadbać o konserwację narzędzi ogrodowych. Warto je oczyścić, naprawić czy tez naoliwić. Ten czas można także poświęcić renowacji i konserwacji mebli ogrodowych. Zwróćmy uwagę na urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Niektóre z nich mogą wymagać ostrzenia lub naprawy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2017-08-18 06:30:06