Wczesne zapobieganie chorobom drzew

Pąki kwiatowe
Dodane przez: Mr. T in DC
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/mr_t_in_dc/5366460263/sizes/l/
Wszyscy już chyba mamy dość zimowej aury i z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Okres przedwiośnia, który dość ciężko zdefiniować, jest bodajże pierwszym momentem, w którym możemy wejść do swego ogrodu i rozpocząć profilaktyczne opryski jeszcze bezlistnych drzew i krzewów.

Zdajemy sobie sprawę, jak podstępne są choroby grzybowe zagrażające naszym roślinom (a zwłaszcza drzewom owocowym). Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do kilku stopni powyżej zera i stan taki utrzyma się przez parę dni, koniecznie znajdź chwilę czasu na wykonanie oprysków Miedzianem 50 WP.

Od czego, tak naprawdę musimy zacząć profilaktykę chorób grzybowych? Otóż od usunięcia zeszłorocznych liści. Większość patogenów zimuje właśnie na porażonych liściach (można tu wymienić kędzierzawość liści brzoskwiń czy parcha jabłoni).

Oprysk preparatem Miedzian 50 WP daje bardzo dobre rezultaty w profilaktyce takich chorób, jak kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni, dziurkowatość liści (tu najlepiej opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków) oraz torbiel śliwy. Musimy pamiętać, że oprysk Miedzianem należy wykonać jeszcze w bezlistnej fazie spoczynkowej.

Oczywiście profilaktyka chorób grzybowych nie kończy się na jednym oprysku. W przypadku brzoskwiń i śliw należy dokonać dodatkowych oprysków preparatem Syllit 65 WP – przed pojawieniem się liści, ale przy nieco wyższej temperaturze Zapobiegniemy wtedy kędzierzawości liści brzoskwiń i torbieli śliw.

Grusze i jabłonie warto pryskać preparatami Kaptan 50 WP, Score 350 EC. Pierwszy oprysk wiśni, czereśni i śliwy przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych wykonujemy tuż przed kwitnieniem tzw. faza białego pąka, więc na razie możesz spokojnie z tym poczekać.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: Tomasz Olszak
2011-01-26 11:36:49