Przydomowy ogród

Przydomowy ogród
Dodane przez: Fr Antunes
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/franciscoantunes/1196848877/
Kto z nas nie marzy o własnym ogrodzie, w którym w ciszy i spokoju, będziemy mogli odpocząć. Ciekawie zaprojektowany sprawi, że będziemy z dumą prezentować swoje dzieło odwiedzającym nas gościom. Oczywiście inne możliwości urządzenia ogrodu da nam duża działka, natomiast całkiem inne ta o mniejszej powierzchni. Zagospodarowując w atrakcyjny sposób działkę sąsiadującą z naszym domem, a szczególnie salonem, uzyskujemy dodatkową przestrzeń, która optycznie pozwoli nam powiększyć część wypoczynkową naszego domu.

Zanim zajmiemy się urządzeniem naszego ogrodu, warto określić wielkość naszej działki. Ogród o dużej powierzchni powinien mieć aranżację dynamiczną, zmieniającą się wraz z porami roku. Najlepiej wyglądać w nim będą rośliny posadzone w luźnych, malowniczych grupach. Dobierając nasadzania skupiamy się na drzewach i krzewach, natomiast byliny powinny być uzupełnieniem kompozycji. Dobrym rozwiązaniem będzie też podzielenie ogrodu na kameralne, mniejsze części. Tym sposobem znajdziemy miejsce na plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, czy kącik wypoczynkowy.

Układ mniejszych ogrodów powinien być bardziej przemyślany, prosty i czytelny. Niewielkie przydomowe ogrody powinny być dopracowane w niemal każdym detalu. Mały ogród można optycznie powiększyć, dzięki formowaniu wzdłuż ogrodzeń niewielkich wzniesień i obsadzaniu ich roślinnością. Takie miejsce jest doskonałe na utworzenie tzw. skalniaka. Ogrody skalne powinny przypominać nam fragment krajobrazu skalnego, obsadzonego roślinnością występującą na terenach górskich. Doskonale nadawać tu się będą byliny, krzewinki i niskie krzewy doskonale, które zakorzeniają się w wąskich szczelinach i przytulają się do skał. Skalniak powinien mięć stosunkowo luźną strukturę, tak by korzenie roślin mogły wzrastać pomiędzy skały, a nadmiar wody mógł spływać między kamieniami.

Jeżeli tylko nasz niewielki ogród daje nam taką możliwość, można podzielić spróbować podzielić przestrzeń działki np. kępami roślin, w taki sposób by wszystkie końce ogrodu nie były widoczne. Takie rozwiązanie da nam optycznie powiększy nasz zielony azyl.

Ogród japoński
Dodane przez: Randy Son Of Robert
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Innym, ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie ogrodu przydomowego w stylu japońskim. Kompozycje w stylu japońskim przypominają naturalne krajobrazy skalne, pełne żwiru i wody zamkniętej w stawach lub kaskadach. Ogrody japońskie wyróżniają się stonowaną kolorystyką oraz roślinnością, pochodzącą z Kraju Kwitnącej Wiśni lub przynajmniej ją przypominającą wyglądem (np. klony, różaneczniki, azalie, czy miniaturowe iglaki).
Nieodzownym elementem ogrodu japońskiego są kamienie, które oznaczają niezmienność i wieczność natury. Powinny mieć one naturalny formę, kolor oraz fakturę. Bardzo często pojawiają się także suche strumienie i oczka, które wypełnione są żwirem lub ozdobnymi głazami. Żwir ten grabi się w rozmaite wzory, uzyskując dzięki temu różne „nastroje”. Oczywiście w takim zakątku nie może zabraknąć malowniczo powyginanych drzew, czyli bonsai.
Innym elementem charakterystycznym dla ogrodu japońskiego jest źródełko z wodą sączącą się z bambusowych tyczek do kamiennej misy. Takie źródełko wspaniale sprawdzi się jako element dekoracyjny w niewielkim ogrodzie, gdzie nie ma miejsca na stawy i oczka wodne.

Wprowadzenie nawet paru elementów charakterystycznych dla japońskich ogrodów, pozwoli nam poczuć nutkę orientu w naszym przydomowym ogrodzie.
Zakładając ogród mamy nadzieję, że będzie nam służyć przez wiele lat. Jednak bez właściwego nawadniania nasze wysiłki skazane są na porażkę. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zapewnić naszym roślinom odpowiedniej ilości wody, dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu nawadniającego. Na rynku dostępne są produkty wyposażone w automatyczny sterownik, dzięki któremu można zaprogramować częstotliwość oraz pory podlewania.

Najpiękniejsze ogrody przydomowe to te, w których chętnie spędzamy czas, ciesząc się otaczającą nas zielenią kojącą nasze nerwy. Nawet niewielkie działki, możemy zaaranżowane w taki sposób aby wnętrza ogrodu wydawały nam się rozległe.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: A.D.
2010-04-21 09:38:27