Odmiany jabłoni - zbiory

Jabłoń
Dodane przez: House of Sims
Jest jeden owoc, który bije wszelkie rekordy popularności i sympatii, z jaką traktują go ludzie. Pochodzi z Azji Wschodniej i należy do rodziny różowatych… Cóż to za orientalny smakołyk? Jabłoń.
Decydując się na uprawę jabłoni powinniśmy dla konkretnego regionu – wybierać konkretne odmiany. Ilość uprawianych odmian jabłoni jest ogromna – sięga kilkunastu tysięcy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Polsce występuje około 10 tysięcy odmian jabłoni. Mamy więc olbrzymie pole do popisu.


Cieplejszy nizinny klimat sprzyjać będzie uprawie innych odmian, niż w chłodniejszych terenach położonych wyżej. Znajdziemy jednak także odmiany bardziej tolerancyjne przystosowujące się do różnych warunków klimatycznych. Taką odmianą jest np. popularny i smaczny Jonagold. Przy wyborze szczepów jabłoni powinniśmy także uwzględnić ich przeznaczenie. Inne odmiany przeznaczamy do spożycia na surowo, inne na przetwory, inne z kolei przechowujemy do wiosny. Odmiany przeznaczone dla przykładu na przetwory swoje walory smakowe objawiają dopiero po przerobieniu ich na kompoty, soki, marmolady czy dżemy.

Kupując młode drzewka powinniśmy wziąć pod uwagę czas ich dojrzewania. Okres dojrzewania jabłoni przypada na czas od czerwca do października. Właściwy termin zależny jest jednak od odmiany.
Wcześnie – już w lipcu, dojrzewa odmiana Klarapfel. Potem, w sierpniu, odmiana Discovery. Największa jednak liczba odmian dojrzewa we wrześniu oraz w październiku. Właśnie wtedy rozpoczynają się jabłkowe żniwa.

Pod koniec pierwszej dekady sierpnia przypada pierwszy zbiór owoców odmiany Celeste. Owoce tej odmiany zbieramy dwu- lub trzykrotnie. Celeste to deserowa odmiana o wspaniałym smaku i dużych walorach przechowalniczych.
Na początek września przypada zbiór aromatycznych owoców odmiany Antonówka zwykła – ta bardzo stara rosyjska odmiana jest bardzo wytrzymała na mróz oraz cenna jako odmiana przemysłowa. Jej miąższ jest kruchy i kwaskowaty. W tym okresie zbieramy także owoce odmiany Paulared, pysznej amerykańskiej odmiany. Owoce odmiany Paulared pozostawione dłużej na drzewie staną się o wiele bardziej atrakcyjne – może, więc warto poczekać parę dni?

W pierwszej połowie września zbieramy owoce odmiany Delikates, polskiej aromatycznej i smacznej odmiany.
Na trzecią dekadę września przypada zbiór owoców odmiany Bohemia, owoców cennych z uwagi na doskonałe walory jakościowe i smakowe. Miąższ tej odmiany jest kruchy, soczysty i słodko-kwaśny. W drugiej połowie września rozpoczyna się także zbiór Szampiona, czeskiej, bardzo smacznej i aromatycznej odmiany.
Pod koniec września dojrzewają owoce odmiany Goldparmäne.

Na przełomie września i października rozpoczynamy zbiór owoców odmiany Ariwa pierwszej na świecie odmiany całkowicie odpornej na parcha jabłoni i mączniaka. Ta szwajcarska odmiana ma chrupiący, aromatyczny i smaczny miąższ. W tym okresie zbieramy również owoce odmiany Ligol - cennej deserowej, smacznej i aromatycznej polskiej odmiany.

Owoce lekko kwaśnej odmiany Jonathan zbieramy na początku października, podobnie jak owoce starej holenderskiej odmiany Red Boskoop, o kruchym, kwaśnym miąższu.
W pierwszej połowie października zaczyna się zbiór owoców czechosłowackiej odmiany Rubin, odmiany delikatnej, kruchej, słodko-winnej.
W drugiej połowie października zbieramy owoce niemieckiej odmiany Boiken o kwaśnym, idealnym na przetwory miąższu.
Spośród dziesiątek popularnych odmian znajdźmy coś dla siebie. Poznajmy biologię i charakter wybranej jabłoni, a potem… cieszmy się jej smakiem.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:10