Ogród dla dzieci

Ogrodowy plac zabaw
Dodane przez: Rubber Mulch
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/rubbermulch/3368728318/sizes/o/
Dzieci zazwyczaj mają bardzo dużo energii. Bawiące się w naszym przydomowym ogrodzie, potrafią nieumyślnie zdeptać piękne grządki lub połamać niewielkie krzewy.
Zakładając ogród, warto pamiętać o naszych pociechach i urządzić go w taki sposób, aby był dla nich także atrakcyjny.


Ogrodowy plac zabaw dla dzieci najlepiej urządzić z dala od ulicy, w miejscu widocznym z okna, tarasu lub też miejsca, w którym najczęściej przebywamy. Aby uchronić kwiatki przed zadeptaniem, ścieżki prowadzące do dziecięcego kącika powinny omijać nasze grządki. Miejsce zabaw dla dzieci powinno być usytuowane w zacisznym, częściowo zacienionym miejscu. W sąsiedztwie tego miejsca należy unikać nasadzeń roślin trujących kolczastych czy mających właściwości uczulające.

Dzieci bardzo chętnie bawią się w ogrodzie. Nierzadko jest tak, że do zabaw wykorzystują kolorowe kwiatki kwitnące na rabatach. Można temu zaradzić, wydzielając maluchom specjalną grządkę, o którą będą musiały dbać. Przede wszystkim powinniśmy tam posadzić szybko rosnące gatunki roślin, atrakcyjne przez całe lato. Sprawdzi się tu również odmiany o ozdobnych i jadalnych liściach. Możemy także razem z naszymi pociechami założyć mały warzywniak, gdzie posadzimy łatwe w uprawie warzywa takie jak: marchewka czy szczypiorek.

Wspaniałym miejscem do zabaw są piaskownice. Jest to miejsce, w którym przyszli budowniczy mogą do woli kopać, przesypywać, ale przede wszystkim bałaganić czy budować zamki. Formy piaskownic są różne. Od zwyczajnej góry piachu po duże pojemniki z pokrywą i obrzeżem, na którym można sobie usiąść.
Dodatkową atrakcją w ogrodzie jest z pewnością woda. Wiadomo, że oczka wodne, nawet te płytkie są dla małych dzieci zagrożeniem i dlatego powinniśmy je specjalnie zabezpieczyć. W takim przypadku, wystarczy zamontować kran lub pompę ręczną, skąd maluchy będą czerpać wodę na własny użytek.
W okolicy piaskownicy warto pamiętać o postawieniu elementów, na których dzieci będą mogły odpocząć. Doskonale do tego nadadzą się stoliki dziecięce lub same krzesła i ławeczki dla dzieci, ale także pieńki drzew, na których będzie można usiąść.

Tworząc kącik zabaw w ogrodzie, nie zapomnijmy o zjeżdżalni czy huśtawce. Powinny mieć one przede wszystkim solidną konstrukcję. Należy także zwrócić uwagę na to by nie miały elementów niebezpiecznych. Istotne jest także ulokowanie urządzeń zabawowych. Zjeżdżalnie i huśtawki mają tzw. strefy funkcjonowania. Warto je postawić na trawie czy ziemi, ponieważ będą amortyzować upadki z niewielkich wysokości.

Większość dzieci marzy o takim miejscu, w którym będą mogły się schować lub ukryć swoje skarby. Takim miejscem niewątpliwie jest domek na drzewie, który powinien mieć nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim cechować się wytrzymałą, bezpieczną konstrukcją. Dodatkowo w koronach starych drzew można zawiesić liny i zamontować niewielkie podesty.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o trawniku, na którym będzie możliwość gry w piłkę. Miękka trawa zapewni rozbawionym dzieciom miękkie lądowanie podczas upadku. W sąsiedztwie murawy warto zrezygnować z pięknych rabat i grządek. Zakładając trawnik warto wybrać mieszankę traw odporną na deptanie.

Dzieci są ciekawe świata. Dlatego warto wykorzystać ten czas i zaprojektować ogród w taki sposób, aby był im przyjazny oraz umożliwiał im rozwój, a także zapewniał bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2010-05-19 10:16:09