Ubiorek Schneeflocke
Artykuły powiązane
Ubiorek Schneeflocke

Ubiorek Schneeflocke

Niska bylina o silnie rozgałęzionych pędach, u dołu zdrewiałych, często płożących. Liście ciemnozielone, skórzaste, zimotrwałe. Kwiaty białe zebrane w gęste grona. Kwitnie niezwykle obficie.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Śnieżyca

Śnieżyca

Drobna, dekoracyjna, roślina osiągająca wysokość do 30 cm, liście odziomkowe, równowąskie, o zaokrąglonym wierzchołku, szerokości 4-13 mm.
Kwiaty jeden, rzadko dwa na szczycie łodygi, dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu.
Szafirek biały Muscari album

Szafirek biały Muscari album

Roślina cebulowa, wieloletnia o lśniących odziomkowych liściach i równowąskich, białych kwiatach zebranych w groniaste kwiatostany. Dorasta do 25 cm. Odpowiedni na rabaty, lubi miejsca słoneczne i półcieniste.
Tojeść rezesłana Goldi

Tojeść rezesłana Goldi

tojeść rozesłana
Lysimachia nummularia Aurea


Należy do rodziny Primulaceae-pierwiosnkowate. Gatunek europejski, występujący w warunkach naturalnych także w Polsce w miejscach wilgotnych, nad wodą i na łąkach. Jest to płożąca bylina, tworząca rozległe kobierce wysokości ok. 5 cm. Odmiana Goldi ma złociste, jajowate lub owalne liście osadzone naprzeciwlegle na 50 cm długości pędach, które ścielą się po ziemi i ukorzeniają w podłożu. Żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi kropkami w środku osadzone są pojedynczo w kątach liści i pojawiają się na roślinie od czerwca do sierpnia. Bylina nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych i wilgotnych. Szczególnie przydatna w pobliżu zbiorników wodnych lub jako namiastka trawnika przed skalniakiem. Na stale wilgotnym podłożu znosi pełne nasłonecznienie i jest tam najintensywniej zabarwiona. W miejscach suchych liście ulegają przypaleniu. Tojeść rozesłana nie ma dużych wymagań co do gleby, może być ona przeciętnie żyzna, ale o odczynie obojętnym.