Co zrobić z opadającymi liśćmi w ogrodzie?

Osłona kompostownika w ogrodzie
Dodane przez: Betafence
Zaczerpnięte z: Betafence
Opadające liście w ogrodzie zmuszają właścicieli do częstego grabienia trawnika. Ale co zrobić ze sosem który systematycznie powiększa się i szpeci ogród? Idealnym rozwiązaniem eliminującym ten problem jest założenie kompostownika z paneli Zenturo lub Zenturo Super firmy Betafence. Jakie korzyści płyną z faktu posiadania własnego kompostownika?

Dlaczego warto mieć kompostownik?
kompostownik jest dobrą metodą zagospodarowania odpadów organicznych do wtórnego wykorzystania w postaci nawozu naturalnego, oraz alternatywą dla palenia czy odpłatnego wywozu liści.

Dlaczego nie chcemy kompostownika?
Wiele osób zakłada, że kompostownik będzie brzydko wyglądał, a nieprzyjemny zapach będzie zakłócał wypoczynek w ogrodzie. Chyba że znajdzie się dla niego ustronne miejsce z dala od reprezentacyjnej części posesji.

Kompostownik z paneli Zenturo i Zenturo Super firmy Betafence
Przesłona lub kompostownik z paneli Zenturo lub Zenturo Super to doskonały sposób na kompostowanie liści który nie psuje estetycznego wyglądu przydomowego ogrodu.

Panele Zenturo i Zenturo Super (o mniejszych oczkach) swój niezwykle dekoracyjny charakter zawdzięczają oryginalnemu połączeniu różnych rozmiarów oczek siatki z podwójnymi, zgrzewanymi naprzemiennie drutami poziomymi. Doskonale nadają się do budowy ogrodzenia, kompostownika, przesłony, rabaty i podpory dla roślin, wygrodzenia wypoczynkowej części ogrodu, a nawet murku gabionowego.

Dzięki najnowocześniejszej technologii powlekania i najwyższej jakości gwarantowanej przez firmę Betafence przez wiele lat zachowują idealny wygląd bez konieczności regularnej konserwacji.

Systemy Zenturo i Zenturo Super można częściowo lub całkowicie wypełnić taśmą nierdzewną Perfo lub taśmą Flexo albo ułożyć na panelach dowolne graficzne wzory z pikseli. Dzięki bogatej kolorystyce na zamówienie w kolorach palety RAL, można je gustownie dopasować do charakteru posesji. Standardowo panele dostępne są w kolorze soczystej zieleni i eleganckiego antracytu.

Jak zrobić kompostownik z paneli Zenturo lub Zenturo Super
Ogrodzenie gabionowe wypełnione jesiennymi liśćmi
Dodane przez: Betafence
Zaczerpnięte z: Betafence
Do budowy kompostownika najlepiej użyć przęseł paneli o wysokości do 125,5 cm, co dostęp do niego. Do ich montażu użyj słupów Bekaclip.
Jeśli zawartość kompostownika ma być niewidoczna, panele Zenturo i Zenturo Super można wypełnić taśmą stalową Perfo lub (zobacz http://aristar.pl/) taśmą Flexo. Zamiast taśmy można wykorzystać dekoracyjne piksele – to plastikowe elementy w kolorze zieleni lub metalicznego antracytu, które wciska się w wybrane oczka panelu tworząc dowolne wzory graficzne. Piksele dostępne są w trzech rozmiarach umożliwiających ich dopasowanie do różnych rozmiarów oczek.
Zawartość kompostownika można zamaskować roślinami pnącymi, które z łatwością będą się wspinać po oczkach paneli, jednak w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, zanim pnącze porośnie panel, kompostownik będzie „na widoku”.

Jak wykorzystać taśmy Perfo i Flexo do zamaskowania zawartości kompostownika?
Stalową taśmą Perfo lub taśmą Flexo można wypełnić panele w całości lub fragmentarycznie. Można je montować pionowo lub poziomo. Ciekawy efekt powstanie gdy pomiędzy nimi zostaną zachowane jednakowe odstępy. Jeśli kompostownik widoczny jest tylko z jedenj strony, dany front można całkowicie wypełnić taśmą, a pozostałe jego boki zostawić częściowo przezierne, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów kompostowania.

Taśmy dostępne są w dwóch kolorach – zielonym i antracytowym, a także w kilku rozmiarach dopasowanych do rozmiarów oczek paneli Zenturo i Zenturo Super – zatem doskonale dopasujesz je do swojej wizji kompostownika.

Jak osłonić tradycyjny kompostownik?
Ogrodzenie gabionowe wypełnione korą i małymi pniami drzew
Dodane przez: Betafence
Zaczerpnięte z: Betafence
Miejsce przeznaczone można zasłonić przesłoną wykonaną z paneli Zenturo lub Zenturo, która może przybrać ciekawą formę, np. jednego kilku przęseł paneli wypełnionych częściowo lub całkowicie taśmą Perfo lub Flexo albo pikselami. Dodatkowo panele można obsadzić pnączami, które w okresie letnim pięknie porosną i ukwiecą panel.

W roli efektownej przesłony kompostownika dobrze sprawdzi się również murek gabionowy, który nie tylko ukryje to, czego nie chcemy widzieć, ale doda wyjątkowego charakteru Twojej posesji.

Można go wypełnić dowolnym materiałem – korą lub pniami drzew, łodygami bambusa lub łupinami orzechów kokosowych, białymi otoczakami lub kamieniami bazaltowymi, szkłem lub betonem z odzysku – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Dla drobnego wypełniacza najlepsze będą panele Zenturo Super. Wystarczy przez większe oczka przeciągnąć taśmę Perfo lub Flexo, która zabezpieczy przed wypadaniem z murku drobnych elementów wypełnienia.

Dokładna instrukcja samodzielnego montażu murku gabionowego z paneli Zenturo i Zenturo znajduje się na stronach eksperckiego portalu Betafence - tutaj

Więcej informacji o panelach Zenturo i Zenturo Super, a także ciekawe inspiracje znajdziesz na
Zaczerpnięte z: Betafence Sp. z o.o.
Dodane przez: Dagmara Drechny
2024-01-11 19:01:25