Bacopa i bidens

Bacopa
Dodane przez: amandabhslater
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/pikerslanefarm/3622454928/
Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami. Maleńkie ogrody w misach, donicach, koszach i innych dekoracyjnych pojemnikach będą z pewnością wspaniałą ozdobą domu, a przepiękny ogród powstać może dosłownie wszędzie. Zieleń umieszczona w tak bliskim sąsiedztwie wywierać będzie na nasze samopoczucie z całą pewnością pozytywny wpływ, stworzy doskonałe miejsce do wypoczynku, dostarczy cienia i chłodu podczas letnich upałów.

Bogata oferta handlowa nasion i sadzonek daje nam możliwości komponowania wielu barwnych zestawień i układów. Dziś proponujemy państwu dwa niezwykle ciekawe gatunki kwiatów o zwisającym pokroju.

Bacopa (Bacopa diffusa) należy do grupy roślin balkonowych, roślin o drobnych, białych kwiatach mieniących się na tle delikatnego, lecz gęstego ulistnienia. Wspaniała do tworzenia zarówno kompozycji, jaki i nasadzeń pojedynczych, w donicach i zwisających pojemnikach. Warta polecenia z uwagi na dużą siłą wzrostu, jędrne mocne łodygi, oraz obfite, kwiaty. Jej długie często 40 centymetrowe, zwisające lub płożące się pędy okrywają donice przepięknym kwiecistym płaszczem.

W przypadku bacopy pamiętajmy o równowadze wodnej, azotowej i właściwej temperaturze. Zbyt duża i zbyt mała ilość wody, zbyt duża ilość azotu i zbyt wysoka temperatura mogą być przyczyną osłabienia kwitnienia. Niemniej jednak właściwie pielęgnowana z pewnością rozkwitnie na całe długie lato, aż do jesieni.

Decydując się na jej uprawę, pamiętajmy, iż bacopę najłatwiej rozmnaża się z młodych sadzonek. Roślinka dobrze będzie czuła się na stanowisku słonecznym, bądź półcienistym, regularnie, aczkolwiek umiarkowanie podlewana. Bacopa wymaga stałej wilgotności, przewiewnego i widnego miejsca. Latem, w okresie kwitnienia nie zapomnijmy o nawożeniu jej nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Drugą naszą propozycją jest podobny do bacopy, bidens (Bidens ferulifolium), roślina o zwisającym pokroju, obsypana dużą ilością żółtych kwiatów, wcześnie rozpoczynająca kwitnienie i kwitnąca obficie przez całe lato. Jej żółte kwiaty współgrające z drobnym, delikatnym, ciemnozielonym ulistnieniem, doskonale nadawać będą się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami w skrzynkach balkonowych i wiszących koszach. Te, zwane również złotym deszczem kwiaty idealnie sprawdzą się na słonecznych balkonach ożywiając każdą kompozycję, doskonale harmonizując z innymi roślinami o zwisającym pokroju, surfiniami, pelargoniami czy fuksjami. Uczep, to jego polska nazwa, to niezwykle ekspansywna roślina. Pamiętajmy o regularnym i obfitym podlewaniu oraz o częstym nawożeniu. Bidens dobrze znosi choroby i chłodne poranki.

Sadząc bidens i bacopę wybierzmy słoneczne stanowisko, nie zapomnijmy o częstym podlewaniu, rośliny te wymagają, bowiem dużej wilgotności, oraz wzmacnianiu ich w okresie kwitnienia nawozem do roślin kwitnących. Z uwagi na siłę wzrostu obu roślin, niezwykłej ich żywotności i sile rozkrzewiania, w metrowej donicy powinniśmy posadzić maksymalnie dwie sadzonki. Kwiatów nie sadźmy zbyt gęsto, zachowując przynajmniej 15 centymetrowe odstępy. Pamiętajmy, że w przyszłości rośliny będą się rozrastać, a ściśnięte w małej skrzynce nie będą czuły się zbyt dobrze, szczególnie z ich ekspansywnym charakterem.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-22 12:43:35