Jak dbać o żywopłoty?

Formowany żywopłot
Lista zalet żywopłotów jest długa - starannie pielęgnowane krzewy spełniają funkcję ogrodzenia, pozwalają oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu stanowiąc jednocześnie jego ozdobę. Specjaliści firmy Victus-Emak, eksperta w dziedzinie narzędzi ogrodniczych, podpowiadają jak odpowiednio dbać o krzewy w ogrodzie.

Nietrudno znaleźć praktyczne powody, dla których warto wykorzystywać żywopłoty w swoim ogrodzie. Starannie przycięte krzewy mogą zastąpić tradycyjne ogrodzenie domu lub zamaskować płot, który nie spełnia oczekiwań właściciela. Co ważne przewaga żywego płotu nad zwykłym polega na tym, że chroni on także przed podmuchami wiatru, kurzem czy hałasem z ulicy. Żywopłoty wykorzystuje się również do podzielenia ogrodu na części, wyznaczające odrębne przestrzenie przeznaczone na wypoczynek, zabawę czy konsumpcję. Dodatkowo krzewy wycięte w ciekawe kształty nadają ogrodom niepowtarzalny charakter.
Niezależnie od sposobu w jaki wykorzystamy żywopłot, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. „Do podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać należy nawożenie, podlewanie oraz strzyżenie żywopłotów. Regularne wykonywanie tych czynności zapewni roślinom wzrost w odpowiednim tempie i sprawi, że będą wyglądać pięknie i zdrowo”- powiedziała Grażyna Lipiak, Product Manager marki Pokon.

Nawożenie podstawą pielęgnacji
Żywopłoty mogą składać się z różnego typu krzewów, zarówno z roślin liściastych, jak i iglastych. Niezależnie od tego jakie krzewy wybierzemy, podstawą pielęgnacji jest dobór odpowiedniego podłoża i regularne nawożenie. Pomocne okażą się specjalnie opracowane nawozy mineralne, np. Nawóz do żywopłotów i krzewów liściastych marki Pokon. Dostarcza on składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin najczęściej
wykorzystywanych do zakładania żywopłotów.

Przydatna będzie również Kora dekoracyjna marki Pokon, która chroni ziemię przed wysychaniem i zachwaszczaniem, dzięki czemu podłoże pod żywopłotem zachowuje odpowiedni poziom wilgoci oraz wygląda schludnie i estetycznie.

Regularne strzyżenie
Pielęgnacja żywopłotu to jednak przede wszystkim jego regularne strzyżenie. Piotr Datkiewicz, ekspert Victus – Emak radzi, by strzyżenie żywopłotów wykonywać dwuetapowo. „Po pierwsze należy skracać rozrastające się gałęzie, tak by umożliwić cyrkulację powietrza w koronie żywopłotu. Drugim zabiegiem jest skracanie zewnętrznych gałęzi, tak by żywopłot zachował kształt oraz pożądany rozmiar. Aby zapewnić dokładność i pewność cięcia należy wybrać urządzenia, które oprócz odpowiedniej mocy charakteryzuje wygoda oraz łatwość użytkowania.”

Elektryczne nożyce do żywopłotów Oleo-Mac charakteryzują się niewielkim ciężarem, kompaktową budową i wyjątkowo łatwą obsługą. Są idealnymi narzędziami w przypadku niezbyt intensywnej eksploatacji. Elektryczne nożyce HC 600 E marki Oleo-Mac to lekkie urządzenie, które jest przeznaczone do przycinania żywopłotów, krzaków i krzewów małej oraz średniej wielkości. W przypadku modeli elektrycznych dodatkową zaletą jest cicha praca silnika, co jest szczególnie istotne, dla posiadaczy ogródków, usytuowanych blisko innych budynków mieszkalnych. Podwójny wyłącznik bezpieczeństwa w modelach elektrycznych oraz system automatycznego zatrzymania ostrza w czasie poniżej 0,5 sekundy sprawia, że obsługa urządzenia jest nie tylko wygodna, ale też wyjątkowo bezpieczna.

Spalinowe nożyce do żywopłotów Oleo-Mac wyposażone są w dwusuwowe silniki oraz wysokiej jakości ostrza, które zapewniają dokładne cięcie bez możliwości uszkodzenia roślinności. Nożyce Oleo-Mac HC 260 XP to propozycja dla właścicieli wyjątkowo gęstych lub trudnodostępnych żywopłotów. Urządzenie łączy w sobie lekkość, wytrzymałość oraz optymalną moc silnika. Podwójne ostrza sprawiają, że uchwyt można obracać w zakresie 180 stopni, co pozwala łatwo pracować nawet po przechyleniu urządzenia. Dodatkowo nożyce
Oleo-Mac HC 260 XP charakteryzują się wyjątkowo niskim poziomem drgań oraz cichą pracą silnika.

Inną propozycją jest wielofunkcyjne urządzenie Oleo – Mac Multimate, które służy do wykonywania wielu czynności w ogrodzie, w tym do strzyżenia krzewów. Przystawka przeznaczona do cięcia żywopłotów, dzięki stalowemu ostrzu, wyposażonemu w urządzenie regulujące nożyce, może pracować w 12 pozycjach od 0 do 135 stopni. Dodatkowo aluminiowa budowa czyni sprzęt lekkim i poręcznym.
Zaczerpnięte z: Konkret PR
Dodane przez: Magdalena Knefel
2010-06-23 16:12:51