Woda w modnym ogrodzie

Wystawa Chelsea Flower
Dodane przez: Ogrodownia
Zaczerpnięte z: Ogrodownia
Woda w nowoczesnym, modnym ogrodzie jest obowiązkowa. Jednak dzisiaj mamy do wyboru znacznie więcej, niż tylko tradycyjne oczka wodne i fontanny – mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni i Pracowni Sztuki Ogrodowej, o najnowszych trendach w projektowaniu wody w otoczeniu domu.

Woda we współczesnym wydaniu to już nie kaskady, oczka wodne czy tryskające fontanny. Te elementy, choć w pewien sposób wpisały się w polski krajobraz, w większości wypadków szybko tracą swój urok. Wynika to z faktu, iż często są montowane domowymi metodami i przy braku odpowiedniego zabezpieczenia po zimie stają się estetyczną porażką.

Co jest modne?
Wystawa Chelsea Flower
Dodane przez: Ogrodownia
Zaczerpnięte z: Ogrodownia
Dzisiaj oko ma cieszyć woda w prostej, eleganckiej i wyrafinowanej oprawie, takiej jak tafle, ściany czy stoły wodne. Wysoka jakość materiałów, które się wykorzystuje we współczesnych rozwiązaniach: kamień, nowoczesny beton, a także materiały niestandardowe, takie jak szkło czy metal, zapewnia trwałość aranżacji.

Właściciele dużych działek mogą zdecydować się nie tylko na dekoracyjne ale również funkcjonalne i wyjątkowo modne stawy kąpielowe. Są to zbiorniki, w których woda jest oczyszczana dzięki naturalnym procesom ekologicznym, jedynie wspomaganych techniką. Znakomitą propozycją dla wielbicieli rozwiązań ekologicznych są też upowszechniające się zbiorniki retencjonujące wodę opadową.

Co wybrać i za ile?
W zależności od wielkości działki czy tarasu (i zasobności portfela), elementy aranżacji można kupić w formie gotowego zestawu (nowoczesne rozwiązania są już dostępne nawet za kilkaset złotych w supermarketach budowlanych) lub zdecydować się na indywidualny projekt i wykonanie. W drugim wariancie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych, jednak pozwala on na nadanie ogrodowi pewnego wysmakowania i ekskluzywności.

Projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej
Dodane przez: Ogrodownia
Zaczerpnięte z: Ogrodownia
Staw kąpielowy jest inwestycją na dużą skalę, pochłaniającą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie warto tu oszczędzać. Profesjonalny projekt i realizacja zapewnią nam spokój i zadowolenie na wiele lat, a warto pamiętać, że każdy element, nawet dobór roślinności decyduje o jakości ostatecznego założenia.

Dlaczego warto mieć wodę w otoczeniu?
Rozważając różne rozwiązania warto również pamiętać, że nawet w najskromniejszej postaci woda pozytywnie oddziałuje na ogród – ekosystem, nasze samopoczucie i kompozycję. Pozwala nawilżyć powietrze, a jej szemranie koi nerwy większości z nas. Przy niewielkich ogrodach woda jako główna ozdoba otoczenia podkreśli gust i status właścicieli. Natomiast dobrze zaprojektowana aranżacja z podświetleniem zdobi dom również po zmierzchu.
Dodane przez: Agnieszka Duc
2010-06-30 09:36:06